Özel Haberlerİlçe Haberleri

Duyduğu Ses 20 Yıllık Hayatı Oldu

Balıkesir'in sokaklarında Osmanlı kıyafetleriyle dikkat çeken bir isim var: 56 yaşındaki Zafer Teker. Susurluk Baba Köyü'nden gelen Teker, gençlik enerjisiyle dolu ve Osmanlı mehteran geleneğine adanmış bir hayat sürüyor.

Duyduğu Ses 20 Yıllık Hayatı Oldu

Duydu Ses 20 Yillik Hayati Oldu 1
Duyduğu Ses 20 Yıllık Hayatı Oldu

Gazete İlanı İçindeki Tutkuyu Ele Geçirdi

Teker’in mehteran tutkusu, bir gazete ilanıyla başladı. Bir gün kahvehanede otururken gördüğü ilanda gönüllü mehterancı arandığını öğrenen Teker, içindeki bu tutkuyu harekete geçirdi. Mehter müziğini zaten severek dinleyen Teker, ilanı görür görmez mehteran takımına katılmaya karar verdi. Teker, “Gazetede gönüllü mehterancı arandığını görünce içimde büyük bir heyecan hissettim. Zaten mehter müziğini çok seviyordum, evde kasetlerim vardı. Hemen araştırmaya başladım, nereden başlayacağımı bilemesem de bu işi yapmaya kararlıydım,” dedi.

“Arka taraftan gelen sesleri duyunca hemen gidip baktım”

Bir gün belediyede işleriyle meşgulken arka taraftan gelen bando seslerini duyan Teker, merakla sesin geldiği yere gitti ve mehteran takımının çalıştığını gördü. Burada mehteran takımına katılma isteğini dile getirerek, ilk etapta bayrakçı olarak görevlendirildi ve böylece mehteran macerası başlamış oldu. Zafer Teker, “Belediyede bir işim vardı. Arka taraftan gelen sesleri duyunca hemen gidip baktım. Mehteran takımı çalışıyordu. Orada, bu işi yapabileceğimi söyledim. Mehteran sahibi beni görüp ‘Senin yüzün güzel, boyun da yerinde. Bayrakçı olur musun?’ diye sorduklarında. O an karar verdim ve hemen işe başladım.” dedi.

Duydu Ses 20 Yillik Hayati Oldu 2
Duyduğu Ses 20 Yıllık Hayatı Oldu

20 Yıldır Mehteranda

Zafer Teker, mehteran takımında geçirdiği tam 20 yıl boyunca bayrakçı, tuğcu ve zırhçı olarak görev aldıktan sonra sonunda mehteran başkanı oldu. Mehteran yürüyüşü ve komut verme konularında uzmanlaşan Teker, Osmanlı kıyafetleri ve bıyıklarıyla halkın sevgisini kazandı.

“Her gösteri, halkın gözünde büyük bir etki bırakıyor”

Teker ve mehteran takımı, Balıkesir’de düğünler, sünnetler ve ulusal kutlamalar gibi çeşitli etkinliklerde büyük ilgi görüyor. Hatta uluslararası düzeyde Bulgaristan gibi ülkelerden davetler aldıklarını ancak bazı pasaport sorunları nedeniyle bu davetlere katılamadıklarını belirtti. Zafer Teker, “Nereden çağırırlarsa oraya gidiyoruz. Sünnet, düğün, özel etkinlikler… Bulgaristan’dan bile davet aldık. Ancak bazı pasaport sorunları nedeniyle gidemediğimiz oldu. Her gösteri, halkın gözünde büyük bir etki bırakıyor. Bu, bizim için büyük bir gurur kaynağı,” ifadelerini kullandı.

“Hep birlikte gelecek nesillere  aktaralım”

Zafer Teker, Türk ve Müslüman kimliğine sahip herkesi mehteran takımına katılmaya ve bu önemli kültürel mirası yaşatmaya çağırdı. Mehteranın Balıkesir’e ve Türk kültürüne olan katkısını vurgulayan Teker, bu geleneği gelecek nesillere aktarmak için toplumun desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Teker, “Boylu poslu, bıyıklı ve Osmanlı ruhuna sahip insanlar bu işe merak salmalı ve mehteran takımına katılmalı. Hep birlikte mehteranımızı daha da güzelleştirelim”

Haber: Buse Tuncay

Duyduğu Ses 20 Yıllık Hayatı Oldu

MEHTERAN VERDİ COŞKUYU

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu