Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Düzenlemeler umut verici fakat…’

‘Düzenlemeler umut verici fakat…’
17 Mart 2016 - 0:27

Genel

‘Düzenlemeler umut verici fakat…’

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal, 14 Mart Tıp Bayramında Başbakan Ahmet Dabutoğlu’nun açıkladığı sağlık çalışanları ile ilgili yapılacak düzenlemeler hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bilal, “Kamuoyuna müjde diye lanse edilen bu açıklamaya dikkatle bakıldığında sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğunun ve 500 bin sağlık çalışanının var olduğu gerçeği göz ardı edilmiştir dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde sağlık çalışanları hakkında yaptığı müjdeler hakkında açıklama yapan Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal, “Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, sağlık çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi ile ilgili olarak atılacak her adım bizim tarafımızdan olumlu karşılanmaktadır. Doktorlarımızın emekli aylıklarının artırılması bu anlamda sevindirici ve bize göre geç kalmış bir düzenlemedir” dedi. Bilal, kamuoyuna müjde diye lanse edilen bu açıklama dikkatle bakıldığında sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğunun ve 500 bin sağlık çalışanının var olduğu gerçeği göz ardı edildiğini vurguladı. “Her düzenlemede sağlık çalışanlarını bölmek, ayrıştırmak ve ötekileştirmek çalışma barışını ve işyerinde huzuru yok etmektedir. Fakat Sağlık Bakanlığı bu yanlışında ısrar etmektedir” diyen Bilal açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları gelir kaybı sadece doktorlarımızın değil tüm çalışanların temel sorunudur. Bunun için de sendikamız olarak döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasını uzun zamandır talep etmekteyiz. Tüm çalışanların ortak sıkıntısını çözüme kavuşturmak varken bunu sadece doktorlarımız açısından değerlendirmeye alınması çok büyük bir vebaldir.
Ayrıca sağlık çalışanları emeklilikte huzur ve hayatlarını rahatça sürdürebilecek bir ücret isterken ve Türkiye’de ortalama yaşam süresi 78 yıl iken 72 yaşına kadar doktorlarımızın çalışmalarını sağlamanın müjdelik bir yanı olmadığına da dikkat çekmek isteriz. Bakanlık emeklilikte çalıştırmanın değil rahat ettirmenin derdinde olmalıdır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.