Balıkesir Merhaba Gazetesi

E Devlet’te Neler Var?

E Devlet’te Neler Var?
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
25 Mart 2021 - 8:58

E Devlet’te Neler Var?

E-Devlet, elektronik ortamda vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin sunulmasına olanak tanıdı. Devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay yoldan, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılmasını hedefliyor. İşte bu noktada Klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan E-Devlet, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan ulaşmanın adresi.

Geçtiğimiz gün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaptı. SGK’ye ait 5 hizmetin  daha e-Devlet’ten sunulacağını söyledi. Bu hizmetler neler? Hemen bakalım.İşimize yarayacak bilgilerin takibini yapalım.

***

-e-Devlet platformunda SGK’ye ait 154 uygulama oldu.

– Tüm kurumların kullanımım sayıları değerlendirildiğinde SGK uygulamaları, 2020 yılında yüzde 20,3 ile ilk sırada yer alıyor

-SGK Tıbbi Malzeme  reçete, rapor ve katılım payı tutarları e-Devlet üzerinden görüntülenebilecek

-E-Devlet üzerinden hizmete açılacak yeni uygulamaların detayları ise şöyle;

Uygulama ile medikal market, işitme cihazı merkezi veya medikal eczane yoluyla temin edilen tüm medikal malzemelerin listesi sorgulanabilecek. Sağlık hizmet sunucu tarafından düzenlenen hasta alt bezi, tıbbi sarf malzeme, işitme cihazı ve hazır ortez, protez gibi medikal malzemelerin kullanımına ilişkin raporlara yönelik de bir uygulama olacak.  Ayrıca sistemde, tüm bu malzemelere ait SGK Tıbbi Malzeme reçeteleri, raporları ve reçetelere ait katılım payı tutarlarının görüntülenmesini sağlayan bir hizmet yer alacak.

***

Borcu yoktur belgesi alınabilecek

Bakan Selçuk, yeni hizmetler içerisinde 4a, 4b ve 506 sayılı kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sigortalıların ve hak sahiplerinin hizmet birleştirme başvurusunda bulunabileceği bir uygulamanın bulunduğunu ifade etti. Buna göre; iş yeri tescili olmayan ilgililer, e-Devlet üzerinden borcu yoktur ve iş yeri kaydı yoktur belgelerini de alabilecek.

En çok kullanılan ilk 20 uygulamadan 6’sı Bakanlığımıza ait

2021 yılının başından bu yana en çok kullanılan 20 e-Devlet uygulamasının 6’sı Bakanlığımıza ait. Bunların 3 tanesi de SGK hizmetleri.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.