Balıkesir Merhaba Gazetesi

ECDADIMIZ GÖZLERDEKİ YAŞTA

ECDADIMIZ GÖZLERDEKİ YAŞTA
18 Mart 2016 - 9:27

Genel

ECDADIMIZ GÖZLERDEKİ YAŞTA

Balıkesir Üniversitesi öğrenci yemekhanesinde çıkan yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafını yemek için gelen öğrenciler, Çanakkale Savaşında şehit olan ecdadımızı özlemle ve hüzünle andı.

Öğrencilerin yüreklerinden akan kelimeleri dinledik. Hiçbir yemek bu kadar acı vermemişti diyen öğrenciler, Çanakkale türküleri eşliğinde yedikleri yemekte şehitlerimizi hatırladılar. Şu an bu ülkede yaşayabiliyorsak başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz sayesindedir diyen öğrenciler Çanakkale şehitlerimiz ve o günlere dair düşüncelerini ifade ettiler.

Ecem Özdemir : Çanakkale Savaşlarını çok araştırdım. O günlere dair tüm hikayeleri dinledim neredeyse. O savaşta mücadele eden askerlerimizin yaşadıkları zorluklar o kadar fazla ki. Ülkemizi kurtarmak için canla başla çalışan bu kahramanlarımız sayesinde bugün buralardayız.

Mine Çalışkan : Bugün yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı çıktı menüde. Şimdi biz çatal bıçak ve kaşıkla, masalarda yemek yiyoruz. O şehitlerimizin böyle bir şansları olmamıştı. Çok zor koşullarda mücadele verdiler. Bu iki kap yemeği bile çok zor koşullarda yiyebildiler. Onları rahmetle ve minnetle anıyorum.

Özge Özege : En anlamlı, en duygulu yemek… Çanakkale Savaşlarının yıl dönümündeyiz. Aradan geçen yüz yıl da olsa o günler içimizi hala kanatıyor. Çanakkale’de savaşan atalarımız sayesinde şimdi burada bu derece rahatız. Balıkesir Lisesi mezun verememiş. Küçücük lise öğrencileri cılız bedenlerini düşman süngülerine siper ettiler. Bu vatan onların kanlarıyla kuruldu. Değerini bilelim ve unutmayalım o günleri. Tarih tekerrür etmesin.

Ayşegül Can : Zor zamanlardan geçmiş atalarımız. Pek çok ülkenin işgal ettiği topraklarımız uğruna hiç düşünmeden canlarını feda etmişler. Onlara koskoca bir ömür borçluyuz. Onların hayallerini, isteklerini, yaşamlarını borçluyuz. Mezun olamamış, okuyamamış ama hiç düşünmeden Çanakkale mevzilerinde hayatını kaybetmiş atalarımızı asla unutamayacağız.

Sinan İçen : Kendimizi o günlerde hissettik. Bir nebze de olsa o günleri yaşadık. Bugün menüde çıkan yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı en duygulu yediğimiz yemek oldu. Ecdadımızı hatırladık. Onlara olan minnetimizi asla bertaraf edemeyiz. Dün nasılsa bugünde o derece birbirimize kenetlenmeyiz. Bu topraklar kolay kazanılmadı, öyle kolay kaybedilmez.

Simge Ekici : Çanakkale Savaşını anlatan sergiyi gezdim. O günleri bugünmüş gibi yaşadım. Yediğimiz yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı boğazımızdan geçmedi. Tabaklarımızı bitiremedik. Gözlerimize biriken yaşlara engel olamadık. Çanakkale türküleri eşliğinde yediğimiz yemekte şehitlerimizi yanımızda hissettik. Top sesleri kulaklarımızda çınladı. Bu ülke kolay kazanılmadı. Kanla, gözyaşlarıyla sulandı. Değerini bilelim. Ne kadar fedakar atalarımız olduğunu ve bizim nasıl bir hazineye sahip olduğumuzu unutmayalım.

Tunahan Keskin : Çanakkale Destanını yazdıran içimizi sızlatan bir savaş. Menüde çıkan yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafını yerken şehitlerimizi tekrar yad ettik. Onlara çok şey borçluyuz. Bir ülkeyi inançlarıyla ve azimleri ile kurtardılar gurur duyuyorum ecdadımızla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.