Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eczacılar Sağlık Bakanıyla Görüştü

Eczacılar Sağlık Bakanıyla Görüştü
29 Temmuz 2022 - 21:02

Eczacılar Sağlık Bakanıyla Görüştü

 

Balıkesir Eczacı Odası Başkanı Göksel Gümüş Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın eczanelerin ilaç takip sisteminde düzenleme çalışmaları açıklaması üzerine MERHABA Gazetesine özel değerlendirmede bulundu.

 

Balıkesir Eczacı Odası Başkanı Gümüş Merhaba Gazetesi’ne yaptığı konuşmada : ‘’Biliyorsunuz, daha önce odamızda bir basın açıklaması gerçekleştirmiştik. Meslek ile ilgili karlılık oranları ile ilgili isteklerimiz olduğunu söylemiştik. O tarihten sonra 27’si çarşamba günü bütün odaları davet ederek, Türk Eczacılar Birliği Oda başkanlığını davet edip, bu süreç ile ilgili bir toplantı bir çalıştay gerçekleştirdik. Bu esnada da bu çalıştay yapılacak diye biliyordu bakanlıkta herhalde, sayın bakan hepimizi davet etmişti. Bizim asıl sorunumuz ilaç kararnamesi’ ’dedi.

 

 

Göksel Gümüş : ‘’ Bizim asıl sorunumuz ilaç fiyat kararnamesi 8 Temmuzda resmi gazetede yayınlayarak çok küçük bir miktarda iyileştirilme yaptılar ama bunun yeterli olmadığıyla ilgili basın açıklaması yaptık. Bakanlık hepimizi davet etti, Bakanın yanına görüşmeye gittik O görüşmede de sorunlarımızın ilaç kararnamesi olduğunu ilettik. Sayın bakanda haklı olduğumuzu bu konunun gündemde tutulması gerektiğini söyledi’’ dedi.

Gümüş: ‘’ İlaç yokluğu konusunda bir liste hazırlayarak ecza depolarında bulunması zorunlu stok miktarları belirleyip onu sağlayan firmalara yaptırım uygulayacaklarını iletti. 1 hafta 10 gün içinde yapılması için talimat verdi. Eğer sonuçlanırsa olumlu bir sonuç olacak. Sonucunun ne çıktığını görmek lazım, eczacılara değer verdiğini bizim yanımızda olduğunu söyledi. Bizde görmek istediğimizi söyledik. 1 saat 45 dakika kadar uzun süre bir toplantı niteliğinde gerçekleşti’’

Gümüş : ‘’ Bakan’ın attığı tweet ile ilgili ;Bakan bizi hep unutuyor, daha önceki tweetlerinde bayramda da sağlık personelini unutmuştu. o zamanda biz tepki göstermiştik, Bakan da eczacıları sevdiğini belirtmişti sağ olsun. ITS kayıtlarındaki uyuşmazlık için düzenleme yaptık demiş bu pandemi sürecinde çalışmadığı dönemler olmuştu. İlaç takip sisteminde ilaçlar kayıtlı gözüküyordu bununla ilgili çalışma yapılacak dedi, ecza depolarında olması gereken ilaçlar yayınlansın diyor bakan ve 30’un altında olmamasını söylüyor ama ilaç firmaları ilaç fiyatını beğenmiyor’’ifadesini kullandı.

Göksel Gümüş: ‘’ Bizim ana gündemimiz zamlarla beraber yapılan iyileştirmeler önümüzdeki yıl içerisinde %100 zam beklentisi var. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Önümüzdeki haftalarda ufak eczanelerde değişiklikler göreceğiz. Broşürler ve materyaller gibi. Adım adım isteğimizi belirteceğiz istediğimiz yapılmazsa mitingler gerçekleştirebiliriz ya da eczaneleri kapatmaya dek gidilebilir. ITS Kayıt sorunu düzenlenecek, ama bu bizim tarihi sorunlarımız asıl sorunlarımız ilaç kararnamesi ve ilaç yoklukları, fiyat yoklukları. Biz vatandaş bu kadar ödemesin istiyoruz. Resmi gazetede yayımlanan %2’lik iyileştirme yaptılar aynı gün 25 yüzde arttı. 0,25 gibi bir miktar götürdü. Biz kar alarak, kademeler artsın karlılık korunsun istiyoruz’’dedi .

İLAÇ YOKLUKLARI ÇÖZÜLSÜN

Göksel Gümüş: ‘’Teşekkür ederiz bakana da ama bir şeyler de yapmasını istiyoruz. Hakkımız olanı alana dek mücadele edeceğiz’’  diyerek sözlerine son verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘’Eczane ve ecza depolarında bulunması gereken ilaç listesinin güncelleneceğini bildirdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Koca, Türkiye Eczacılar Birliği başkan ve üyeleriyle toplantı yaptıklarını belirterek toplantıda alınan kararları açıkladı’’.

Bakan Koca’nın paylaşımında şu ifadeler yer aldı: “Pandemi nedeniyle eczanelerimizin İTS (İlaç Takip Sistemi) kayıtlarında meydana gelmiş olan uyumsuzluklara ilişkin düzenleme çalışmaları yapılacak. Güncel ilaç stok yönetiminin daha etkin bir şekilde yapılması sağlanarak ilaç tedarikindeki sorunlar minimuma indirgenecek. Eczane ve ecza depolarında bulunması gereken ilaç listesi güncellenecek.”

HABER: NURSİMA AKYÜREK

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.