Balıkesir Merhaba Gazetesi

Edip Uğur ‘siyaset Gündemi’ne konuştu

Edip Uğur ‘siyaset Gündemi’ne konuştu
17 Şubat 2015 - 0:12

Genel

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ege Türk TV’de canlı yayına katıldı. Mustafa Karakaşlar’ın hazırladığı, ‘Siyaset Gündemi’ programına katıldı. Programda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Edip Uğur, Balıkesir’in bugünü ve geleceğiyle ilgili çalışmalarını anlatıp, vizyon projelerinden söz etti.

‘Büyükşehir olmayı en çok hakeden il Balıkesir’

“Türkiye’de ilk Büyükşehir kanunu 2004 yılında rahmetli Özal döneminde çıktı. Baktılar ki İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropoller, büyük olan şehirler mevcut yerel yönetim yasaları ile yönetilemiyor, kalıp dar geliyor, özel kanun çıkardılar. Büyükşehir statüsüne aldılar. Daha sonra 16 il Büyükşehir oldu. En sonunda 14 il daha büyükşehir oldu, toplam 30 büyükşehir var, bunlardan bir tanesi de Balıkesir” diyen Edip Uğur, büyükşehir olmayı en çok hakeden ilin Balıkesir olduğunu belirtti.

‘Balıkesir’de park ve ulaşım sounu kalmayacak’

Otopark ve ulaşım sorunlarından bahseden ve kurdukları Balpark ile bunu ortadan kaldıracaklarını belirten Uğur, “Balıkesir ilinin tamamında park organizasyonu yapılacak. Nerelere park edilebilir, nerelere edilemez belirlenecek. 10 yıldır İstanbul’da sahada çalışan, uygulama yapan ekibi Balıkesir’e getirdik. Şimdi Balıkesir’in otopark meselesini programlıyorlar” dedi.

‘İlaçlama yapmasaydık üretici zarar edecekti’

Uğur, zeytin sineği ile yaptıkları uçakla ilaçlamanın yankılarının hala devam ettiğini de sözlerine ekledi ve 825 bin dekar alanı ilaçladıklarını, bunun neticesinin hem zeytin hem zeytinyağında kalite ve verimliliğin kat kat artmasıyla alındığını, bu ilaçlamaların gerekli zamanlarda devam edeceğini söyledi.Uğur, “İnsanları yüzde yüz memnun etmeniz mümkün değil. Ama neticede, bizim körfez bölgesinde 10 bin tonun üzerinde zeytinyağı var. Eğer ilaçlama olmasaydı zeytinyağı 3 asit, 4 asit olacaktı ve 5-6 liraya satacaklardı. İlaçlamadan sonra kilosunu 9 liradan, 11 liradan satıldı” dedi.

‘Biz hem borcu ödeyeceğiz hem hizmet yapacağız’

“Büyükşehir 3.5 trilyon veriyor zeytin sineğiyle ilaçlama mücadelesi yapıyor. 3 trilyon veriyor jeneratör alıyor. Şimdi bütün arıtma tesisleri tüm Balıkesir için topladığımızda 230 trilyon lira tutuyor. Dünya Bankasından, İller Bankasından buraya kaynak arıyoruz, projelerimizi verdik, o parayı da aldığımız zaman bütün Balıkesir’in atık su arıtmalarını da yapacağız” diyen Uğur, Baski’nin 500 trilyon bocunu devraldıklarını ama hem bu borcu ödeyeceklerini hem de hizmer yapacaklarını vurguladı. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.