Balıkesir Merhaba Gazetesi

Edremit Belediyesi Tarihine Sahip Çekiyor

Edremit Belediyesi Tarihine Sahip Çekiyor
05 Şubat 2021 - 14:56

Edremit Belediyesi Tarihine Sahip Çekiyor

Edremit Belediyesi ilçenin geçmişinde önemli yerleri olan tarihi şahsiyetlere sahip çıkıyor. Başkan Arslan,  “Edremit’te bugün halen izleri bulunan değerli atalarımızın manevi mirasına sahip çıkıyor. İlçemize yakışır bir şekilde koruyoruz” dedi.

CAMİLERE BAKIM YAPILIYOR

Edremit Belediyesi Park ve Bahçeler ekipleri Edremit için tarihi, kültürel ve  manevi değer taşıyan camilerin avlularında  yer alan değerli kişilerin kabirlerinin peyzaj, bakım, onarım ve temizliğini yapıyor.

KABİR ONARIM VE BAKIMLARI YAPILDI

Kurşunlu Cami’ni  yaptıran,  kabri de bu caminin avlusunda yer alan Edremit’i fetheden Selçuklu Beyi  Yusuf Sinan’ın kabrinin, Ağa Cami’ni yaptıran kabri de bu caminin  avlusunda yer alan, eski Edremit Devlet Hastanesi’nin olduğu tepeyi bağışlayan o dönemin değerli hayırseveri Mehmet Emin Ağa’nın kabrinin,  Mahkeme Cami ve Alemizade Cami’ni yaptıran kabri de Alemizade Camii’nin avlusunda yer alan, o dönemin hayırsever şahsiyetlerinden Ümmühan Hatun’un kabrinin, Turan Bey Cami avlusunda kabri yer alan Edremit’in fethi sırasında şehit düşmüş Turan Bey’in ve 40 şehidin kabrinin bakımı, onarımı, çiçeklendirme çalışmaları Edremit Belediyesi Park ve Bahçeler ekiplerince yapıldı.

İBADETE HAZIRLANDILAR

Cuma namazı öncesi Edremit’in önem taşıyan camilerin avluları vatandaşlar ibadete hazırlandı. Yıllar sonra bu değerli kişilerin kabirlerinin bakım onarımı için düğmeye bastıklarının altını çizen Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Geçmişte ilçemizde yaşamış ve ilçemiz için önem taşıyan atalarımızın kabirlerine sahip çıkıyor ve koruyoruz. Bu kişiler geçmişin sayılan, sevilen değerli insanları. Onların Edremit’e büyük katkıları ve bizde bıraktıkları emanetleri var. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.