Balıkesir Merhaba Gazetesi

Edremit Belediyesi Türkiye’de Bir İlki Başardı

Edremit Belediyesi Türkiye’de Bir İlki Başardı
30 Haziran 2022 - 17:16

Edremit Belediyesi Türkiye’de Bir İlki Başardı

 

15 ay süren “Aeneas’ın İzinde: Türkiye ve İtalya arasında Ortak Kültür Mirası” AB Projesi tamamlandı. Türkiye’den başlayan İlk Kültür Rotasının Tescil Sertifika töreninin Türkiye ayağı Edremit’te gerçekleştirildi.

 

Türkiye Ve İtalya Arasında Ortak Kültür Mirası: Aeneas Rotası

Türkiye’den başlayarak Avrupa’da biten tek kültür rotası Aeneas Kültür Rotası Türkiye sertifika töreni gerçekleştirildi. Türkiye’de bir ilk olan Avrupa Konseyi onaylı Aeneas Kültür Rotası’nın sertifikası Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü Direktörü ve EPA İcra Kurulu Sekreteri Dr. Stefano Dominioni tarafından Edremit belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’a takdim edildi.

Avrupa Konseyi Tarafından Tescilli

Edremit Belediyesi tarafından 29 Nisan 2021 tarihinde Fransa’nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Konseyi Kültür Rotalarına İlişkin Genişletilmiş Kısmi Anlaşma – EPA’nın Genel Kurulu’na yapılan sunumun ardından 17 proje arasında 35 ülkenin oy birliğiyle en başarılı seçilen ve ilk sırada kabul edilerek tescillenen Aeneas Kültür Rotası Projesi sertifikası Edremit Belediyesi’ne düzenlen törenle verildi.

Türkiye’den Başlayan İlk Kültür Rotası

Türkiye’den başlayan ilk kültür rotası olan Akdeniz’de 5 ülkeyi kapsayan Aeneas Kültür Rotası Türkiye Sertifika Töreni ve “Aeneas’ın İzinde” kapanış toplantısı Edremit ilçesinde yapıldı. Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü Dış İlişkiler Birimi tarafından yürüttüğü projenin kapanış toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Kentimizin kültürel gelişimine ve turizmine büyük katkı sağlayacağına inandığımız ve projemizin tescil sertifika töreninde, Türkiye’de bir ilk olmayı başarmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.Haber: Semra Aman Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.