Balıkesir Merhaba Gazetesi

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek LGS Sonuçlarıyla İlgili Kamuoyu Açıklaması Yayımladı

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek LGS Sonuçlarıyla İlgili Kamuoyu Açıklaması Yayımladı
02 Temmuz 2021 - 12:03

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek LGS Sonuçlarıyla İlgili Kamuoyu Açıklaması Yayımladı

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek, yüzdelik dilimlere göre öğrenci sayıları, sınavla ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan liselerin kontenjanları ve tercih danışmanlığı çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Özbek’in açıklaması şu şekilde:

“Edremit’te 2021 yılında 8.sınıftan mezun olun öğrenci sayımız 1774’tür.

LGS’de öğrencilerimizin başarı durumu gayet yüksek olarak gözüküyor. 400 puan ve üzeri alan öğrenci sayımız 112 olup; bu öğrenciler Türkiye genelinde %5’lik dilime giren öğrencilerimizdir. 17 öğrencimiz %1’lik dilime, 55 öğrencimiz %3’lük dilime, 94 öğrencimiz %5’lik dilime, 179 öğrencimiz ise %10’lük dilime girmeyi başarmıştır.

İlçemizde sınavla öğrenci alan okul kontenjanlarımız;

Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi: 120

Edremit Anadolu Lisesi: 180

Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu: 60

Toplamda 360 kontenjanımız merkezi sınav puanı ile öğrenci alacaktır.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alacak okul kontenjanlarımız ise;

Anadolu Lisesi:578

Meslek Lisesi:810

İmam Hatip Lisesi:102

Toplam 1490 yerel yerleştirme kontenjanımız bulunmaktadır.

Merkezi sınavla ve yerel yerleştirme ile birlikte toplam kontenjanımız 1850’dir. Öğrencilerimiz ve öğrenci velilerimiz müsterih olsunlar hiç bir öğrencimiz açıkta kalmayacak şekilde kontenjanların düzenlemesi yapıldı.

Öğrencilerimizin tercih işlemleri için Akçay, Altınoluk ve Edremit Cumhuriyet Meydanı olmak üzere 3 bölgede ve okullarımızda rehberlik öğretmenlerinden oluşan tercih danışmanlığı birimleri kuruldu. Bu birimler öğrencilerimize EBA sistemi üzerinden tercih işlemlerinde gerekli desteği sağlayacaktırlar.

Ayrıca Edremit Cumhuriyet Meydanında, ortaöğretim kurumlarımız tarafından okul tanıtım stantları kurulmuştur. Etkinliğimiz, 5-9 Temmuz tarihlerinde 08.30-17.30 saatleri arasında öğrenci ve velilerimizin ziyaretine açık olacaktır.

Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr/internet adresinden veya Ortaokul Müdürlüklerimizden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.