Balıkesir Merhaba Gazetesi

EDREMİT, KIRKPINAR’I ARATMADI

EDREMİT, KIRKPINAR’I ARATMADI
30 Ekim 2015 - 0:58

Genel

Edremit Belediyesi yağlı pehlivan güreşleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Her yıl yaz mevsiminde yapılan bu yıl ise terör olayları nedeniyle Ekim ayına ertelenen yağlı güreşler Edremit Çamcı yolu üzerinde Meslek Yüksekokulu yanında ki güreş alanında gerçekleştirildi.Güreşlerde tarihi Kırkpınar Güreşlerinin davul zurna ekibi görev yaparken, sunuculuğunu ise Kırkpınar Güreşlerinin Baş cazgırı Pele Mehmet lakaplı Mehmet Tura yaptı.

Güreşlerde sembol, minik, teşvik, ayak, tozkoparan, deste küçük boy, deste orta boy, deste büyük boy, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta boy, başaltı ve başpehlivanlık olmak üzere 13 ayrı kategoride toplam 200 güreşçi mücadele etti. İzleyenler tarafından heyecanla takip edilen güreşler Kırkpınar güreşlerini aratmadı. Kırkpınar Başpehlivanlarından Hasan Tuna, Kadir Ergin, Güngör Ekin, Ahmet Kavakçı, Faruk Akkoyun gibi tanınmış başpehlivanların yer aldığı başpehlivanlık mücadelesi en çok ilgiyi çeken güreşler oldu. Başpehlivanlık mücadelesinin finalinde rakibi Hasan Zeybek’i mağlup eden Faruk Akkoyun, Edremit Güreşlerinin başpehlivanı oldu. Yağlı güreşlerin sembolü olan “Güreş Ağalığı” seçimini ise 50 bin lira ile işadamı Mehmet Semerci kazandı.

13 ayrı kategoride toplam 200 güreşçinin mücadele ettiği güreşlerde başpehlivanlığı Faruk Akkoyun kazanırken,11. Edremit Belediyesi Yağlı Güreşleri’nde Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Güreş Takımından Teşvik 1 Boyunda Ali Karaca 3. ; Teşvik 2 Boyunda Emin Erdoğan 3. ;Deste Büyük Boyda Altan Cödel 3. ,Küçük Orta Küçük Boyda Emirhan Ergin 1. ; Büyük Orta Boyunda Gökhan Öz 3. ;Küçük orta küçük boyda Sertaç Çavdar 3. ; Başpehlivanlık Güreşleri’nde ise Fevzi Çakır 3. oldu.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, yağlı güreşlerin yaz mevsiminde yapıldığı ancak şehitlerimiz nedeniyle ertelendiğini belirterek, “Geçmişten günümüze en önemli kültürlerimizden olan Ata sporumuz yağlı güreşleri ilçemizde devam ettiriyoruz. Mücadele eden tüm sporculara ve izlemeye gelen vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.