Balıkesir Merhaba Gazetesi

Edremit’te Düşman İşgalinden Kurtuluşun 99. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Edremit’te Düşman İşgalinden Kurtuluşun 99. Yılı Coşkuyla Kutlandı
09 Eylül 2021 - 13:06

Edremit’te Düşman İşgalinden Kurtuluşun 99. Yılı Coşkuyla Kutlandılar

Balıkesir’in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü halkın katılımıyla coşkulu bir şekilde kutladılar.

Kuva-yi Milliye hareketinin başladığı yerlerden olan Balıkesir’in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı’nı ve Adnan Medres Bulvarı’nda düzenlenen törenler ile kutlandı. İlk Kutlama töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdiler. Kutlamalar kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı makamları çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulmasıyla başladı. Kaymakam Turgay Ünsal, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Alper Örün, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve diğer protokol mensupları, askeri erkan, muharip gaziler, sivil toplum kuruluşları, dernek ve oda başkanları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kutlamalarda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okudular.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Sevgili Edremitliler, Bizim için çok anlamlı olan bugün size şunu anlatmaya çalıştım: Edremit’in kurtuluşu; Hukuktur, cesarettir, mücadeledir, özveridir, direniştir. Bugün Edremit’in denizine giriyorsak, dağlarında geziyorsak, ayrıca havasını soluyorsak hep bunlar sayesindedir. Edremitli atalarımızın, tüm kahramanlarımızın mücadeleleri bize ilham olsun, yolumuzu aydınlatsın. İsmini andığım ve anamadığım tüm atlarımıza şükranlarımı sunuyorum. ZUlu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve ayrıca özlemle anıyorum.

Edremit’in 99. Kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.” dedi. Adnan Medreres Bulvarındaki resmigeçit töreninde atlarıyla alana gelen Edremit efeleri, protokol mensuplarına Türk Bayrağı hediye etti. Ardından tören geçişleri başladı. Askerler, sivil toplum kuruluşları, dernek ve odalar ile ilçedeki işletmeler, yaya olarak ve ayrıca araçlarıyla gerçekleştirdiği geçiş töreni ilgiyle izlediler. Binlerce kişinin izlediği törenlerde bazı araçlardan Türk Bayrakları dağıtılırken güvercinler bırakılıp şapka, kalem, defter, kolonya, ayrıca şeker gibi hediye paketleri dağıttılar.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.