Balıkesir Merhaba Gazetesi

EGİTİM EMNİYETTE

EGİTİM EMNİYETTE
17 Eylül 2014 - 0:04

Genel

01

 

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı tüm şubelere ait ekipler, Altıeylül Kurtdereli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde “Huzurlu Eğitim” uygulaması yaptı. Cafe, eğlence yerleri ve alkol satanlarla okul servisleri, konusuyla  ilgili birimin polisleri tarafından denetlendi. Uygulama yıl boyu sürecek.

 

UYGULAMADA BÜTÜN ŞUBELER GÖREV BAŞINDA

Balıkesir Polis’i okul önlerinde huzurlu eğitim denetimi başlattı. Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş, KOM, Çocuk Şube,Toplum Destekli Polis,TEM ve Trafik Şube’ye bağlı polis ekipleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bulunduğu caddede konuşlanarak önce kendi arasında kısa bir toplantının ardından harekete geçti. Bölgedeki alkol ve sigara satışı yapan yerler, internet Cafe ve eğlence mekanlarında kimlik kontrolü sonrasında ise arama yapıldı. Diğer taraftan cadde üzerinden geçiş yapan okul servisleri, trafik polislerince servis yönetmeliği kapsamında denetlemeye tabi tutularak eksiği bulunanlara ceza uygulandı.

DENETİM ÖNCESİ POLİSLERE SEMİNER VERİLDİ

2014-2015 eğitim öğretim yılı boyunca Balıkesir’de bulunan 70 okulu kapsayacak denetim uygulaması rutin olarak her bölgede uygulanacak. Dün başlatılan uygulama öncesinde, tüm polis birimlerini eğitim seminerine tabi tuttuklarını ve hangi bölgelerde hangi konulara bakılacağı, uygulamanın nasıl olacağı yönünde çalıştıklarını dile getiren İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, denetimlerde müdürlüğe bağlı tüm birimlerin kendi konularıyla ilgili çalışma yürüteceğini, daha önceki verilere bakılarak risk haritası çıkardıklarını ve bu harita kapsamında hassas bölgeler oluşturduklarını kaydetti. Dün başlatılan huzurlu eğitim denetimi yıl boyu devam edecek. Polisler internet kafelerinde yaptıkları kontrollerde aranan şahsı gözaltına alarak emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye teslim etti.

İLGİSİZ KİŞİLER OKUL ÖNÜNDE BEKLEYEMEYECEK

Onlarca polisin görev yaptığı kapsamlı denetimler sürerken, diğer okullarda da polis ekipleri hazır bulundu. Risk haritasında önemli yer edinen okullarda polis sayısı daha fazla tutuluyor. Eğitim öğretim yılı boyunca her okulda sabah,öğle ve akşam sabit ekipler görevde olacak. Ayrıca Balıkesir Valiliği’nin talimatıyla 5326 sayılı kanunun 32. maddesi gereği okul önlerinde, okul ve öğrenciyle ilgisi bulunmayan şahıslara cezai işlem uygulanacak. Dün Altıeylül Kurtdereli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde yapılan ve onlarca polisin görev yaptığı emniyet denetimi vatandaş ve esnaf tarafından da ilgiyle takip edildi. Vatandaşlar emniyetin uygulamasından duydukları memnuniyeti dile getirerek denetimlerin ciddiyetle sürmesini istediler.

Haber&Foto: İsmail Koca

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.