Balıkesir Merhaba Gazetesi

EĞİTİM FİYASKOSU 

EĞİTİM FİYASKOSU 
29 Eylül 2014 - 0:09

Genel

01

 

Türkiye’de özellikle kız çocuklarının okuması için üretilen projeler ve ‘okumayan kalmasın’ diyerek çıkarılan proje çalışmaları ile devamı getirilen eğitim sisteminde herkes okumaya ve eğitim öğretime teşvik edilirken 2014-2015’te TEOG krizi ile çocuklar hala okul nakil kayıtlarının yapılıp, okula başlayacakları günü bekliyor.

OKULLAR AÇILDI MI AÇILMADI MI?

Ortaöğretim 9’ncu sınıf öğrencisi olan Duygu, Denizliden Balıkesir’e taşınmaları ile yaz tatilini geçirdiği Balıkesir’de eğitim ve öğretim dönemini heyecanla beklemiş. Yeni okul, yeni arkadaşlar, yeni kitaplar ve bir an önce çalışıp kazanarak veteriner olabilme hayalini kuruyor. Kurmasına kuruyor ama, her gün ağlamakla gününü geçirdiğini söylüyor. Okullar açılalı 2 hafta oldu. Konulara çoktan giriş yapıldı. Ders konularına nasıl çalışacağım. Konuyu gören arkadaşlara seviye olarak nasıl yetişeceğim endişesini taşıyorum. Gözüme uyku girmiyor. İlk konular zaten bitmiştir. Ben ne zaman neye çalışacağım. Belirsizlik beni çok üzüyor” dedi. Duygu “Okullar açıldı mı açılmadı mı? Hala tatildeymişim gibi okula gidenleri görüyorum moralim çok bozuk. Ben neden okuyamıyorum?” diye sordu.

 TEOG‘da nakil krizi devam ederken,  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemine göre yapılan nakil başvurularının yerleştirme sonuçları  geçtiğimiz Cuma saat 19:00 da açıkladı. Taban puanı 220 olan Zühtü Özkardeşler Anadolu Lisesi’ne 331 puanla kaydını yaptıramayan öğrenci, yine nakil için bir hafta belki de 1 ay kayıp sonrası okula başlayabilecek.

Öte yandan neticelenmemiş nakil dilekçeleri  sonlandırıldı. Nakil başvurusunda bulunmak isteyen veliler, haftaya pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri kayıtlı oldukları okul idaresine yeni bir dilekçeyle müracaat edebilecek. 12 Yıllık eğitim zorunlu tutulurken, bu zorunluluğun yokuşunu sürmenin nedeni de merak ediliyor.

EĞİTİMDE ROTA ŞAŞTI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı önceki gün özel okulların güçlendirilmesi ve özel eğitimin güçlendirilmesi gibi projelerle çıkılan yol haritasındaki programlarda yer alarak çeşitli konuşmalar yaptı. Konuşmasında Eğitim Projelerini önemsediğini belirtiyor. Projenin kazanımlarını eğitim sistemine aktarmanın yollarını da bulacaklarını anlatıyor. Milli Eğitim Bakanının Eğitim ve öğretim konusunun da, nakil işlemlerinin de düzene girmesi hususunda bir yol bulup bulmayacağı merakla bekleniyor.HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.