Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin; ‘’SIRF UNVANI FARKLI OLDUĞU İÇİN FARKLI MAAŞ ALMASI DOĞRU DEĞİL’’

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin; ‘’SIRF UNVANI FARKLI OLDUĞU İÇİN FARKLI MAAŞ ALMASI DOĞRU DEĞİL’’
20 Ocak 2023 - 11:20

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin; ‘’SIRF UNVANI FARKLI OLDUĞU İÇİN FARKLI MAAŞ ALMASI DOĞRU DEĞİL’’

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin eğitim emekçilerinin yaşam koşullarının yine gündem olmadığını ifade etti. Gürbüz Şahin Milli Eğitim Bakanlığının gündeminde olması gereken özlük hakları ve taleplerine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

 

‘‘EŞİT İSE EŞİT ÜCRET İLKESİ YOK OLDU’’

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin , ‘‘Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik talepler görmezden gelinirken, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret talepleri yok sayıldı. Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği de derinleştirdi’’ ifadesini kullandı.

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin konuşmasının devamında şu alt başlıklara yer verdi;

‘‘Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesinin 14 Şubat 2022 tarihinde Resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından 19 Kasım 2022 tarihinde Kariyer Basamakları Sınavı yapılmış ve kamuda yıllardır uygulanan “eşit işe eşit ücret” ilkesi fiilen ortadan kaldırılmıştır. Türkiye’deki bütün eğitim kurumlarında 15 Ocak 2023 itibariyle “eşit işe eşit ücret” uygulaması bizzat siyasi iktidar ve MEB eliyle kaldırılmış bulunmaktadır. ÖMK çerçevesinde yapılan Kariyer Basamakları Sınavı sonrasında “başöğretmen” ve “uzman öğretmen” unvanı alan öğretmenler aynı derece ve kademede görev yapan öğretmenlerden daha yüksek maaş alacaktır’’.

ADALETLİ VE NİTELİKLİ EĞİTİME VURGU

‘’Örneğin 1. ve 2. derecede olan bir “başöğretmen” aynı derece ve kademedeki diğer meslektaşlarından net 4 bin 944 TL; “Uzman öğretmen” ise aynı derece ve kademedeki meslektaşından farklı bir iş yapmadığı halde net 2 bin 472 TL daha fazla maaş alacaktır. ÖMK sonrasında bir okulda aynı derse girip, tamamen aynı müfredatı işleyen ve 25 yıllık kıdemi olan üç öğretmenden kariyer basamakları sınavına girmeyen normal bir öğretmenin 14 bin 480 TL, “uzman öğretmen”in 16 bin 930 TL, “başöğretmen”in 19 bin 385 TL maaş alması haksız ve adaletsiz bir uygulamadır. Aynı işi yapan öğretmenler arasında sadece derece ve kademeden kaynaklı maaş farklılığı olabilir. Bu kadar yüksek maaş farklılığının olduğu bir eğitim sisteminde eşitlikten, adaletten ve nitelikli eğitimden bahsetmek mümkün değildir’’.

Şube Başkanı Gürbüz Şahin ardından öğretmenlik mesleği ve öğretmenin saygınlığının ÖMK üzerinden polemiğe açılmış, öğretmenlik mesleği daha da itibarsız hale getirilmiş hale geldiğini ifade etti. 

’Uzman ve Başöğretmen Meselesi’ 

Şahin ‘’ Önümüzdeki dönemde çocuğunun sınıfına uzman ya da başöğretmenin girmesini isteyen velilerle okul idaresi ve öğretmenler arasında sorunlar yaşanması kaçınılmazdır. Bu durum ayrıca çocuğunu “uzman” ya da “başöğretmen” sınıfına yazdırmak isteyen velilerden yüksek miktarlarda “kayıt parası” ya da “bağış” talep edilmesini kaçınılmaz olarak beraberinde getirecektir’’.

‘’Türkiye’de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaş kaleminde çalışmak zorunda kalan aynı işi yaptığı halde bu kadar farklı ücretlendirme yapılan başka bir meslek grubu bulmak mümkün değildir. ÖMK ile öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenilerini eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de dahil edilmiş, aynı derece ve kademedeki öğretmenlere yönelik farklı ücretlendirme politikası sonucunda iş yerlerimizde huzursuzluk artmıştır’’.

‘’Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) ve Kariyer Basamakları Sınavı (KBS) sonrasında aynı sınıfta, aynı konuyu anlatan bir öğretmenin sırf unvanı farklı olduğu için farklı maaş alması doğru değildir. Eğitim Sen olarak talebimiz ÖMK sonucunda oluşan ücret farklarının “eşit işe eşit ücret” ilkesi doğrultusunda düzenlenmesi, derece ve kademe gibi kriterler dikkate alınarak en düşük öğretmen maaşının yoksulluk sınırı üzerinde belirlenmesidir’ ’dedi.

Haber: Muhammed Can Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.