Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitim Sen Balıkesir Şubesi: “Bu Süreçte Yüz Yüze Eğitim Sağlıklı İşlemiyor”

Eğitim Sen Balıkesir Şubesi: “Bu Süreçte Yüz Yüze Eğitim Sağlıklı İşlemiyor”
06 Ekim 2021 - 15:36

Eğitim Sen Balıkesir Şubesi: “Bu Süreçte Yüz Yüze Eğitim Sağlıklı İşlemiyor”

Balıkesir Eğitim Sen Şubesi yüz yüze eğitim için atılması gereken acil adımların olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, “ Gerekli önlem acil alınmalı” dedi.

“Eksiklikler Giderilememiştir”

Yüz yüze eğitime başlanmasının üzerinden bir ay geçtiği hatırlatılan açıklamada, “ Sendikamızın tüm çağrılarına rağmen okullara ek bütçe sağlanmamış, fiziki altyapı sorunları giderilmemiş, ders saatleri salgın koşullarına göre düzenlenmemiş, derslik sayısı ihtiyaç oranında arttırılmamış, öğretmen ve yardımcı hizmetli istihdamındaki eksiklikler giderilmemiştir.” dedi.

Eğitim Sen “Sınıf Mevcutları Azaltılmalılar”

“Okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen eğitim öğretimin sağlıklı şekilde yapılabilmesi için gerekli önlemlerin halen alınmadığı görülmektedir. Sınıfların düzenli olarak havalandırılması, okul içinde ortak kullanım alanlarının temizliği, bahçe ve açık alan düzenlemelerinin yapılması, öğrenci giriş çıkışlarının düzenlenmesi ve sınıf mevcutlarının azaltılması konusunda ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelerde kalabalık sınıf sorunu sürerken, ayrıca seyreltilmiş eğitim uygulamaları hayata geçirilmemiştirler.”

“Gelişmeler, Sağlıklı Koşullarla Sağlanmalılar”

“Her okulun ortak kullanım alanlarının, özellikle sınıfların ve tuvaletlerin temizlik ve hijyen koşullarının sağlanması, okul ve ayrıca şube bazında öğrenci sayısı, öğrenciler arasındaki fiziksel mesafeyi korumak için yeterli alan olup olmadığı, okul servislerinin durumu, eğitim emekçileri, öğrenciler ve velilerin aşılanma oranı gibi gelişmeler, ayrıca eğitim-öğretimin sağlıklı koşullarda gerçekleştirilebilmesi açısından son derece önemlidir. “

“Yüz Yüze Eğitim Sağlıklı İşlemiyorlar”

“Okullarda ek bütçe/ödenek sorununun sürmesi, fiziki altyapı sorunlarının sürmesi yüz yüze eğitimin ayrıca sağlıklı koşullarda yapılabilmesini engellemektedir. Okulların öğrenci sayısı, sınıf mevcutları, yerleşim yerinin nüfus yoğunluğu, fiziki altyapının yeterliliği gibi ayrıca pek çok faktör yüz yüze eğitimin sağlıklı yürütülmesine engel olmaktadır.”

Ders Saatleri 30 Dakikaya Düşürülmelidir!

“Türkiye’deki öğrencilerin önemli bir bölümü kalabalık sınıflarda öğrenim görmektedir. Öğrenci ve öğretmenlerin 40 dakika boyunca yeterince havalandırılmamış sınıflarda maskeli bir şekilde ders işlemesi sağlıksız bir ortam yaratmakta ve ayrıca bulaş riskini arttırmaktadır. Eğitim emekçileri, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından ders sürelerinin 30 dakikaya indirilmesi talebi yoğun olarak dile getirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu konudaki haklı talepler doğrultusunda adım atmaya ve ayrıca ders sürelerini 30 dakikaya indirmeye çağırıyoruz.”

“Havalandırma Sistemleri  Hayata Geçirilmelidir!”

“Okullarımızda havalandırma sistemleri olmadığı gibi pencere sistemleri de düzenli ve ayrıca sağlıklı bir havalandırmaya uygun değildir. Bu konudaki bütün çağrılarımıza rağmen gerekli çalışmalar başlatılmamıştır. Kış aylarının yaklaşmakta olduğu dikkate alındığında öğrenci ve ayrıca öğretmenlerimizin sağlıklı bir derslik ortamına kavuşabilmesi önemlidir.”(Eğitim Sen)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.