Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitim-Sen “Boğaziçi Üniversitesi’nin Yanındayız”

Eğitim-Sen “Boğaziçi Üniversitesi’nin Yanındayız”
08 Ocak 2021 - 14:57

Eğitim-Sen “Boğaziçi Üniversitesi’nin Yanındayız”

Balıkesir Eğitim Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler, “üniversitelere vurulan kelepçelere, atanan kayyımlara karşı herkesi demokratik mücadeleye davet ediyoruz ”dedi

REKTÖR ATAMALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMADA BULUNULDU

Balıkesir Eğitim Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun kayyum olarak göreve atanması üzerine bir açıklamada bulundu. Kilciler,” Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’ye sadakati ile bilinen eski bir AKP milletvekili aday adayını rektör olarak atadı. Söz konusu atamayı kayyım olarak niteleyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin demokratik tepkisine polisin sert müdahalesi gecikmedi. Atanan rektör Melih Bulu ve polisin ilk icraatı ise kampüse girmek isteyen öğrencileri engellemek amacıyla kampüs kapılarına kelepçe vurmak oldu. ”dedi.

 “REKTÖRLER SEÇİMLE GÖREVE GELMELİ”

Üniversitelere Rektörlerin yapılan seçimlerle gelmesi gerektiğini söyleyen Balıkesir Eğitim Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler konuyla ilgili olarak, “ Rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi yerine, üniversiteye kayyım atanmasını tercih eden ve bu tercihinde ısrarcı olan siyasi iktidar, üniversitelerdeki demokratik, muhalif, eleştirel düşünceye karşı tavrını dün tüm açıklığıyla gözler önüne sermiştir. ”dedi. Halil İbrahim Kilciler çok sayıda öğrencinin konuyla ilgili gözaltına alındığını söyledi. Kilciler, “Dolayısıyla bugün öğrencilerin gözaltına alınması, siyasi iktidarın üniversitelerde özgür düşünceyi, bilimi, demokrasiyi, laikliği, barışı, eşitliği ve özgürlüğü savunan öğrencileri susturmak için yürüttüğü politikaların bir sonucu olarak görülmelidir. ”dediği açıklamasında şunları kaydetti:

2018 YILINI HATIRLATTI

“Hatırlanacak olursa, 2018 yılının Mart ayında Boğaziçi Üniversitesi’nde hükümetin politikalarına destek veren ve bu politikaları eleştiren öğrenciler arasında yaşanan gerginliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan “Meydanı teröristlere bırakmayacağız!” açıklamasıyla müdahil olmuş ve muhalif öğrenciler hızla gözaltına alınmıştı.  Türkiye üniversiteleri AKP elinde cübbeleri polis postallarıyla ezilen, kapılarına kelepçe vurulan, siyasi iktidar karşısında el pençe durmaya zorlanan, akademisyenleri ihraç edilen, emekçileri güvencesiz çalışmaya mahkum edilen, öğrencileri gözaltına alınan yerlere dönüştürülmüştür. İşte, tek adam rejiminin ve rektörlerinin üniversite tahayyülü budur!

 “REJİME İTAAT EDENLERİN KAFTANI DEMOKRATİK MÜCADELE İLE YIRTILIR”

Eğitim Sen olarak, rejimin ve rejime sadakatle itaat eden rektörlerin üniversitelere biçtiği kaftanı hep birlikte demokratik mücadele ile yırtabileceğimizi biliyoruz. Akademisyeni, öğrencisi, idari ve teknik personeli ve taşeron işçisiyle üniversite bileşenlerinin demokratik talepler etrafında yan yana gelmesinin umudu nasıl çoğalttığını görüyoruz. Umudumuz arttıkça, korkuya hükmettiğini sananların iktidarlarını yitirme korkularına da daha fazla tanık oluyoruz.  Bu nedenle herkesi atanan kayyımı kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmaya çağırıyor, insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz. Demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.  Tüm örgütlü gücümüzle sesimizi çoğaltıyoruz. Karanlığınıza, şiddetinize, kayırmacılığınıza, dayatmalarınıza alışmıyoruz, itiraz ediyoruz. Öğrencilere şiddeti, üniversite kapılarına kelepçeyi, kampüse polis çağırmayı üniversiteyi yönetmek sanan kayyımları üniversitelerimizde istemiyoruz. “

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.