Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitim Sen Etkin Mücadele İstiyor

Eğitim Sen Etkin Mücadele İstiyor
30 Haziran 2021 - 14:47

Eğitim Sen Etkin Mücadele İstiyor

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı İbrahim Kilciler “Çocuk İstismarına Karşı Etkin Mücadele Yürütülmeli, Uluslararası Sözleşmelere Uyulmalıdırlar!” dedi.

Pandemi koşulları sebebiyle ilan edilen kapanma süreçleri, var olan toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliği, sömürüyü, kötü muameleyi, çocuklara yönelik psikolojik, cinsel şiddet ve istismarı daha da arttırmıştır diyen Kilciler, Son günlerde ülke gündemine düşen kadın ve ayrıca çocuk istismarı haberlerindeki artış çarpıcı boyutlardadır. Yıllarca uğradığı tecavüzü taşlara yazan çocuk haberi, Karatay Akademi Yayınları tarafından basılan “Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları” isimli kitapta yer alan “Sandık” adlı masalda çocuğa karşı cinsel istismarı meşrulaştıran skandal ifadeler kullanılması, Antalya’nın Finike ilçesinde bir kız bir erkek iki kardeşin aile içi cinsel istimara uğramaları ve sanık olan anne ve üvey babanın tahliye edilmesi haberleri, sadece birkaç örneği oluşturmaktadır. Üstü örtülen, ayrıca duyulmayan vakaların çok daha fazla olduğu tahmin edilebilmektedir ”dedi.

“SÖZLEŞMELERİN GEREKLERİ HAYATA GEÇMELİ”

“Sendikamız, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çekilme kararının alındığı. Çocuk istismarının erken evlilik adıyla meşrulaştırma girişimlerinin arttığı, kadına ve çocuğa karşı baskı, şiddet ve istismarın yoğun biçimde devam ettiği ve birçok delile rağmen sanıkların skandal kararlarla tahliye edildiği bir dönemde, kadınların ve ayrıca çocukların haklarına yönelik her türlü müdahaleye karşı kararlılıkla mücadelesini sürdürecektir. Çocuk istismarının meşrulaştırılması anlamına gelecek tüm uygulamaların karşısında olacağımız bilinmelidir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.