EtkinlikEğitimGündemİlçe Haberleri

Eğitim-Sen: “Haklarımızı Savunacağız”

KESK e bağlı Balıkesir Eğitim Sen şubesi AHP meydanından seslenerek "Haklarımızı Savunacağız" dedi

Eğitim-Sen: “Haklarımızı Savunacağız”

KESK e bağlı Balıkesir Eğitim-Sen şubesi AHP meydanından seslenerek “Haklarımızı Savunacağız” dedi

 

Yeni Meslek Kanununa Tepki

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) karşı demokratik tepkilerini dile getirdikleri eylemde yapılan basın açıklamasında, siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) masa başında hazırladığı yeni meslek kanunu ile eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını tek taraflı olarak düzenleme ısrarını sürdürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, Eğitim-Sen, yıllardır artan yıldırma ve korkutma amaçlı saldırıların son hedefinin sendika yöneticileri ve üyeleri olduğunu vurguladı. Siyasi iktidarın, haksız ve adaletsiz uygulamalara karşı demokratik itiraz hakkını kullanan öğretmenlere yönelik tahammülsüzlüğünün sürdüğünü kaydetti.

Demokratik Haklara Saygı Çağrısı

Eğitim-Sen, en doğal ve demokratik haklarının engellenmesinin ve sendika üye ve yöneticilerinin şiddet kullanılarak gözaltına alınmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Eğitim-Sen, tüm baskılara rağmen eğitim emekçilerinin haklarını savunmaktan geri adım atmayacaklarını ve baskılara boyun eğmeyeceklerini bildirdi.

ÖMK’ya İtiraz

Sendika, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırdığı ve öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmediği için itiraz ettiklerini açıkladı. Eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmenlerin Milli Eğitim Akademisi üzerinden ikinci kez eğitime alınmasının ve gösterdikleri başarıya göre sözleşmeli olarak atanmasının iş güvencelerini ciddi şekilde tehdit ettiğini belirtti.

Yetkililere Uyarı

Eğitim-Sen, yetkilileri bir kez daha uyararak, ÖMK kanun taslağının hazırlanış biçimi ve sınırlı içeriği açısından meslek kanunu olmaktan çok uzak olduğunu vurguladı. Meclis’teki milletvekillerine çağrıda bulunan sendika, haklarını ve taleplerini içermeyen bu düzenlemeye onay verilmemesi gerektiğini ifade etti. MEB’in gerçek bir meslek kanunu hazırlamak istiyorsa ILO ve UNESCO’nun “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi” metnini esas alması gerektiğini belirtti. Eğitim-Sen, tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, demokratik ve özlük haklarını iyileştiren, eşit işe eşit ücret ilkesine dayanan adil ve kapsayıcı bir meslek kanunu hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Son Çağrı

Eğitim-Sen, siyasi iktidarı ve Bakanlığı son kez uyararak, öğretmenlerin sesine kulak vermeye ve gerçek bir meslek kanunu için tüm bileşenlerle birlikte çalışmaya davet etti.

Balıkesir’de Enerji Görüşmesi

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu