Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin: “Eğitim Sen Eğitimcinin Sesi Olmayı Sürdürecektir”

Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin: “Eğitim Sen Eğitimcinin Sesi Olmayı Sürdürecektir”
08 Eylül 2022 - 21:58

Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin: “Eğitim Sen Eğitimcinin Sesi Olmayı Sürdürecektir”

 

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin Eğitimcilerin demokratik haklarına engel olunduğunu belirterek, AHP önünde bir basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Şahin, Eğitim Sen Genel Merkezi’nin illerden gelen şube başkanları ile birlikte yapacağı basın açıklamasının engellendiğini söyledi. Öğretmenlik meslek kanunun mesleği güvence altına alması gerektiğini söyledi.

 

Eğitim Sen Genel Merkezimiz Ablukaya Alındı!

Bir sendikanın kurulu bulunduğu iş koluna dair görüş, öneri ve itirazını kamuoyu ile paylaşma hakkı kolluk marifetiyle engellenmiştir diyen Şahin, “ Eğitim Sen genel merkezi abluka altına alınmış, en demokratik bir hakkın kullanımına izin verilmemiştir. Yıllardır bu ülkenin geleceği için çalışan, ter döken, her türlü olumsuzluğa rağmen öğrencilerine; bilgiyi, sevgiyi, paylaşmayı aşılamaya çalışan eğitim emekçileriyiz. Biz öğretmenlere dayatılan koşullara, reva görülen maaşlara, hakaretlere ve aşağılamalara karşı susmayacağız. “dedi.

“Meslek Kanunu Görüşler Alınmadan Hazırlanmıştır”

Yaptığı açıklamada Şahin şu ifadeleri kullandı: “Siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin asli bileşenlerinin görüşünü almadan, masa başında hazırlanmış meslek kanunu ile eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını tek taraflı olarak düzenlemiştir. Bu kanun, muhatabı olan öğretmenlerin iradesi dışında, onların hakları ve taleplerini dikkate almadan hazırlanmış, eğitim emekçilerinin bütün eleştirilerine rağmen, yandaş sendikanın desteği ile iktidar tarafından yasalaştırılmıştır.”

 

 

“Meslek Kanunu Mesleğimizi Güvenceye Almalıdır”

“Ekonomik krizin derinleştiği bu dönemde eğitim emekçilerinin ekonomik ve özlük hak kazanımlarının kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenmesi asla kabul edilemez. Tüm eğitim ve bilim emekçileri için, hiçbir ayrım yapılmadan yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşanabilir bir ücret düzenlemesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi çalışması ivedi biçimde hayata geçirilmelidir. Kapsamlı ve bütüncül bir Öğretmenlik Meslek Kanunu, tüm eğitim emekçilerinin ekonomik taleplerini ve başta iş güvencesi olmak üzere öğretmenlerin temel haklarını, sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye almak zorundadır. “

“Tavsiye Kararı Uygun Şekilde Düzenlenmelidir”

“Mevcut meslek kanununun öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı açıkça ortadadır. Bundan dolayı yeni bir meslek kanunu düzenlenmek zorundadır. Öğretmenler lehine bir içerik taşıması gereken meslek kanunu, ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”na uygun şekilde düzenlenmelidir. Eğitim Sen olarak, eleştiri ve önerilerimiz doğrultusunda hazırlanacak gerçek bir meslek kanununu talep etmeye devam edeceğiz. Birliğimizi, dayanışmamızı ve iş barışımızı bozacak Öğretmenlik Meslek Kanunu’ nun geri çekilmesi, Kariyer Basamakları sınavı’ nın iptal edilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.”

“Gerekli Düzenleme Hemen Yapılmalıdır”

Açıklamada ayrıca “Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin, Ayrımsız Bütün Eğitim ve Bilim Emekçilerine Bir Maaş Tutarında ve Yılda İki Kez Ödenmesi Sağlanmalıdır.2022 yılında sadece 1325 TL olarak ödenecek olan Eğitime Hazırlık Ödeneği ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Ekonomik krizin geldiği düzey ve enflasyon oranları dikkate alındığında bu rakamın çok yetersiz olduğu açıktır. Gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesi sağlanmalıdır. Eğitim Sen, tüm eğitim emekçilerinin sesi olmaya devam edecek ve ekonomik, özlük, mesleki, sosyal ve demokratik haklarımız için mücadelesini yükseltecektir. Yaşasın örgütlü mücadelemiz! ”denildi. Haber: Muhammed Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.