Balıkesir Merhaba Gazetesi

EĞİTİM-SEN “UZAKTAN EĞİTİME ERİŞİMDE EŞİTSİZLİK”

EĞİTİM-SEN “UZAKTAN EĞİTİME ERİŞİMDE EŞİTSİZLİK”
30 Eylül 2020 - 16:15

EĞİTİM-SEN “UZAKTAN EĞİTİME ERİŞİMDE EŞİTSİZLİK”

 

Balıkesir Eğitim-Sen yeni eğitim öğretim yılı ve uygulamaları ile ilgili açıklamada bulundu. Eğitim Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler, “MEB’in yaşanan sorunlara karşı çözüm üretmekte yetersiz kaldığını görüyoruz. ” dedi.

Balıkesir Eğitim-Sen yeni eğitim öğretim yılı ve uygulamaları ile ilgili açıklamada bulundu. Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi Müdürü Halil İbrahim Kilciler yüz yüze ve uzaktan uygulanan eğitim modelleri ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’na yönelik yaptığı açıklamada eğitim uygulamaları için tam anlamıyla hazırlık sağlanamadığını düşündüklerini dile getirdi

 

  “Uzaktan Eğitim Sorunlarına Çözüm Yok ”

Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi Müdürü Halil İbrahim Kilciler, “Yeni eğitim öğretim yılına öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu uzaktan eğitimle başlamıştır. Mart ayından bu yana geçen süre içinde, uzaktan eğitimde yaşanan temel sorunlara çözüm üretilmemiştir. Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nın teknik altyapısı güçlendirilmemiş, uzaktan eğitime erişimde yaşanan eşitsizliklere çözüm üretilmemiştir. Öğrenci sayıları ve ders programları dikkate alındığında EBA sisteminde belli bir yoğunluğun yaşanacağını öngörmek zor değildir. MEB’in bu duruma dair bir önlem almamasına rağmen, özel okullarda uzaktan eğitimin devam ediyor olması dikkat çekicidir. ” diye konuştu.

 

Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde harcadığı emek ve çaba dikkate alınarak ödenen ek ders ücretinde artırıma gidilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Kilciler, “kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Bu konuda hukuksal yollara başvurduğumuzu ve her tür demokratik hakkımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz.” Dedi.

 

MEB’e Yönelik Talepler Dile Getirildi

Eğitim-Sen Balıkesir eğitim politikaları ve eğitim çalışanlarına yönelik talepleri olduğunu belirterek taleplerle ilgili şunları kaydetti:

“MEB, acilen bütün tedbirleri alarak yüz yüze eğitime geçmelidir. Uzaktan eğitimle ilgili olarak yaşanan erişim sorunlarına acilen çözüm üretilmeli, öğrenci ve öğretmenlerin teknik ve donanım eksiklikleri derhal giderilmelidir.  Öğretmenler, EBA dışında uzaktan eğitim için kullanılan canlı platformlara girmeye zorlanmamalıdır. Söz konusu canlı iletişim platformları ile bakanlık, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri anlaşma imzalanmalı, öğretmenler ve öğrenciler ancak söz konusu anlaşmadan sonra bu platformları kullanmalıdır. MEB Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü yazıları en kısa sürede geri çekilmeli, uzaktan eğitimde öğretmenlerin canlı derse hazırlık için çok daha fazla emek ve zaman harcadığı düşünüldüğünde, derse hazırlık ücretleri arttırımlı olarak ödenmelidir. Rehber öğretmenler kendi görevlerinin gerektirdiği iş ve işlemleri uzaktan da yapabildiklerinden ek ders için okula gelmek zorunda bırakılmamalıdır. Uzaktan eğitimde bütün öğretmenlerin maaş karşılığı girmek zorunda oldukları ders sayısı düşürülmeli ve eşitlenmelidir. Öğretmenleri mesai saatleri dışında ve hafta tatillerinde ders yapmaya zorlayan her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir.”

Haber: Nursima Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.