Balıkesir Merhaba Gazetesi

EĞİTİM SEN YENİ BİNASINDA

EĞİTİM SEN YENİ BİNASINDA
12
24 Şubat 2020 - 8:19

Eğitim Sen yeni binasına taşındı. Eğitim Sen Genel Merkezinin dönem dönem şubelere bina alma kapsamındaki program ile ödemesi genel merkezimiz tarafından yapıldı. Yeni yerinde Eğitim Sen Şube Başkanı Abdurrahman Bulut  ile eğitimcilerin sorunlarına dair değerlendirmesini aldık. Bulut şöyle konuştu: Eğitim emekçileri açısından en büyük sorun çalışma barışının bozulmuş olması, sık değişen müfredat, keyfi atamalar, eğitim emekçilerinin içinde olmadığı verilen kararların sonucunda eğitim emekçileri açısından çalışma barışı bozulmuştur.”

 

Bulut “Gittikçe Fakirleşiyoruz”

Balıkesir Eğitimsen Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, atanamayan öğretmenler ve Türkiye deki enflasyon ile ilgili yaptığı açıklama yaptı. Bulut, eğitimcilerin aldığı maaşların yapılan zamların altında kaldığını ve gittikçe daha da kötü duruma düştüklerini söyledi. Bulut,  “Ülkede yaşayan herkesin gittikçe fakirleşiyor” dedi.

Bulut; ‘’Enflasyonun altında Eziliyoruz.’’

“Eğitimcilerin en büyük sorunu çalışma boşluğunun bozulmuş olması. Liyakatsiz atamalar keyfi olan uygulamalar sık sık değiştirilen müfredat. Tüm Türkiye de yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi de geçim sorunudur. Yani aslında bu sorun, sadece eğitimcilerin değil Türkiye de yaşayan herkesin enflasyonun altında ezildiği aradaki makasın açıldığı bir süreçte yaşadığı sorunlar. Eğitim emekçileri aldığı maaşla giderlerini karşılayamaz durumdadır. Bu olayı sadece Balıkesir’e göre değerlendirmek doğru değil Büyükşehirlerde yaşayan Eğitim emekçisi yaşayan arkadaşlarımızda var onlar açısından çok daha vahim bir durum ”

“Görüş alınsa baştan yanlış olmayacaktı”

Balıkesir’de Deprem tehlikesi dolayısıyla okul değişikliği söz konusu. Burada mağdur olan eğitim emekçileri ve öğrenciler. Başkada kimsenin mağdur olduğu  yok .Bunun için zamanında bizlerden görüş alınmış olsaydı, alternatifleri geliştirip çözmüş olsaydık, çok daha akıcı işler yapabilirdik. Geldiğimiz noktada bildiğiniz gibi birer hafta tatil verilmesi neyi değiştirdi ki bakanlık böyle bir karar aldı? Bu konu taraflarıyla paydaşlarıyla hiçbir şekilde konuşulmadan alınan bir karar”

“3 bin 600 ek göstergeye hala çözüm getirilememiştir”

“İlimiz açısından Vali beyin başlattığı Bengi projesi var. Projenin içeriği ile ilgili güzeldir değildir içeriğiyle pek ilgilenmiyorum ancak, bunda herkes tüm paydaşlar olmalıydı diye düşünüyorum. Kararların uygulayıcıların karar mekanizmasına katılmadığı hiçbir karar hayata geçebilecek bir karar değildir. Bunu gözden kaçırmamak gerekiyor.  Eğitim emekçilerinin beklentilerinden biride herkesin seçim salonlarında sürekli vaat ettiği 3bin 600 ek göstergede hala herhangi bir çalışma söz konusu değildir.”

 ‘’Öğretmen Açığı Halen Sürmektedir.’’

Milli eğitimin açıklamasına göre 120 bin eğitmen açığı var. Ama maalesef 10bin 20 bin atamalarla bunu kapatmaya çalışıyorlar ama her sene 10 bin 20 bin de emeklimiz çıkıyor. Yeni atanan arkadaşların güvencesiz sözleşmeli olarak atanmaları. 3+1yıl  tayin isteyememe ailelerin parçalanmasına neden olmaktadır. Bunlar atanan öğretmenlerimiz açısından büyük bir sorundur. Ayrıca atanırken güvenlik soruşturması sonunda Anayasa mahkemesinin   aykırı olarak kaldırılmasına rağmen aylarca insanlar güvenlik soruşturmasından geçirildi. KPSS illeti hala sürmekte buradan atananların karşılığı olmamaktadır. Atanan arkadaşlarımızın sözleşmeli ve güvencesiz olması sözleşmelerin yenilenmeme tehdidi ile kullanılmaktadır. Örneğin mobbing hayatın her alanında sürüyor .Özel okullarda dahil  ataması yapılmadığı için intihar eden 40 öğretmen adayı var .En son yaşadığımız olayla özel bir okulda atanamadığı için eğitim sisteminin çöktüğünü belirten bir video bırakarak intihar eden  Vedat arkadaşımız intihar etti. Geçtiğimiz günlerde  arkadaşımızın babası eğitimsen üyesiydi aynı zamanda  intihar eden arkadaşımız özel okulda olduğu için eğitim sen üyesi değildi ama  babası meslektaşımız ve aynı zamanda üyemizdi. Atanan arkadaşların en büyük sorunu budur bu durumda olan bir eğitimcinin stajyerliğinin kalması o okuldaki yöneticilerin iki dudağı arasında kalmakta  buda atanmayı bekleyen eğitmenler açısından büyük bir baskı unsuru oluşturmaktadır. Bugün Türkiye’de TÜİK Ne kadar saklamaya çalışırsa çalışsın Türkiye’deki enflasyonun yüksek olduğunu biz biliyoruz. Doğal gaza ve elektriğe gelen zammın ortada. Eğitim emekçileriyle birlikte kamu  emekçilerinin Memur Sen ile yaptığı sözleşmede kaça imza attığı ortada. Metal işçileri bile zammın gerisinde kalmıştır. İnsanlar işi nasıl yapacağız yerine nasıl geçineceğiz daha çok düşünmek zorunda bırakılmıştır. Gittikçe yoksullaşmaktayız ve her geçen gün biraz daha fakirleşmekteyiz. Yoldaş Kocaer

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.