Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitim Sen’den KHK İhraçlarına Yönelik Açıklama

Eğitim Sen’den KHK İhraçlarına Yönelik Açıklama
09 Şubat 2021 - 11:21

Eğitim Sen’den KHK İhraçlarına Yönelik Açıklama

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler, “Haksız ve hukuksuz ihraçlar görevlerine iade edilmelidir” dedi.

İHRAÇLARA YÖNELİK KONUŞTU

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile bazı kamu personellerinin görevden çıkarılması ve akabinde gelişen süreçlere yönelik bir açıklamada bulundu. Kilciler konuyla ilgili olarak, “ Mücadele tarihi boyunca darbelerin, baskıların ve anti demokratik uygulamaların hedefi olan Eğitim Sen, nereden gelirse gelsin her zaman darbelere karşı olmuş, darbelerin asıl hedefinin emek ve demokrasi mücadelesini geriletmek olduğunu savunmuştur. ”dedi.

 “KİTLESEL İHRAÇ POLİTİKASI BENİMSENDİ”

KHK’lar ile görevden ihraç edilenlere yönelik değerlendirmelerde bulunduğu açıklamasında Halil İbrahim Kilciler:  “OHAL ve ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile iktidar, ‘darbecilerle hesaplaşmak’ adı altında kendisi için tehdit olarak gördüğü herkesi hedef almış, siyasi ve idari tasarruflarla kitlesel ihraç politikası benimsemiştir. ”diye konuştu. OHAL KHK’leri ile MEB’den 34 bin 393 kişi, yükseköğretim kurumlarından 7 bin 312 kişi (5 bin 904 akademisyen, bin 408 idari personel) kamu görevinden çıkarıldığını söyleyen Kilciler, 15 Temmuz darbe girişimi sürecine katıldıkları iddiasıyla ihraç edilen asker sayısı 15 bin 584, polis sayısı ise 32 bin 93 iken, eğitim ve yükseköğretim alanında yaşanan toplam ihraçların sayısı 41 bin 705 olduğunu söyledi.

Kilciler açıklamasının devamında şöyle kaydetti:

 “KEYFİ KARARLAR İLE HUKUK KATLEDİLİYOR ”

“İhraç edilen eğitim ve bilim emekçisi sayısı hem asker ve hem de polis sayısından fazladır. Devlet kurumları bütün kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı olmak ve herhangi bir konuda soruşturma yürütürken tarafsız ve hukuka uygun davranmak zorundadır. Ancak Türkiye’de özellikle 15 Temmuz sonrasında yaşananlar, idarenin keyfi kararları ile hukukun nasıl göz göre göre katledildiği, temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının bile ‘suç’ kapsamına alınarak doğrudan cezalandırma yöntemlerinin hayata geçirildiğini göstermektedir.

 “YASAL ENGEL YOK“

Bugüne kadar haklarında soruşturma yürütülen ve savcılıklar tarafından takipsizlik kararı verilen, aralarında Eğitim Sen üyelerinde bulunduğu, on binlerce eğitim ve bilim emekçisinin görevlerine geri dönmesinin önünde herhangi bir yasal engel yoktur. Bu açık gerçeğe rağmen, arkadaşlarımızın görevlerine başlatılmaması hukuksuzluğun geldiği noktayı göstermektedir. Örneğin ilgili makamlara dilekçe ile başvuran Eğitim Sen üyeleri hakkında, ihraçlara neden olan suçlamalarla ilgili herhangi bir soruşturmanın olmadığı ortaya çıkmasına rağmen gerekli adımlar ısrarla atılmamaktadır.

 “İHRAÇ VE SÜRGÜN KABUL EDİLEMEZ“

Kamu görevlilerinin, sendikalarının aldığı kararlar doğrultusunda toplu eylem hakkına sahip oldukları; uluslararası sözleşmelerde, insan hakları sözleşmelerinde, Anayasa ve mahkeme kararlarında hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde açıkça tanınmıştır. Bu konuda çok sayıda AİHM, Danıştay ve idari yargı kararı bulunmaktadır. Eğitim ve bilim emekçilerinin iç hukuk ve uluslararası hukukta güvence altına alınan demokratik haklarını kullandıkları için suçlanmaları, ihraç ve sürgün cezaları ile karşı karşıya kalmaları kabul edilemez.

“DEMOKRASİ VE HUKUKA MEYDAN OKUNUYOR”

En temel sendikal faaliyetlerimizin adli ve idari soruşturma, ceza konusu yapılamayacağına dair sayısız mahkeme ve AİHM kararı olmasına karşın yargı kararlarının yok sayılması, hukuka ve demokrasiye karşı açık bir meydan okuma anlamına gelmektedir. Eğitim ve bilim emekçilerinin iç hukuk ve uluslararası hukukta güvence altına alınan demokratik haklarını kullandıkları için suçlanmaları, ihraç, açığa alma ve sürgün cezaları ile karşı karşıya bırakılmaları tamamen hukuksuzdur. OHAL KHK’lerinden güç alarak her türlü hukuksuzluğa imza atanlar bir gün yargı önünde mutlaka hesap vereceklerdir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.