Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitim-Sen’in ‘soruşturma’ ısrarı

Eğitim-Sen’in ‘soruşturma’ ısrarı
27 Kasım 2014 - 0:14

Genel

Eğitim-Sen’in, üyeleri adına açtığı dava sonucunda Bursa Bölge İdare Mahkemesi, atamayı yapanlarlar hakkında ‘soruşturma izni’ için ‘ön inceleme’ istedi.

Eğitim-Sen’in, Burhan Atvur isimli üyeleri adına açtıkları dava sonucunda Bursa Bölge İdare Mahkemesi, aralarında Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in de bulunduğu yöneticiler hakkında ‘oy birliği’ ile ‘ön inceleme’ yapılması kararı aldı. Karar Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Balıkesir Valiliği’ne tebliğ edildi. Söz konusu karar, Eğitim-Sen’in beden eğitimi öğretmeni Burhan Atvur’un ataması ile ilgili yaptıkları şikâyetin Valilik tarafından ‘işleme konulmaması’, ‘soruşturma açılmasına izin verilmemesi’ üzerine yapıldı. Bursa Bölge İdare Mahkemesi ise, Eğitim-Sen’in itirazını haklı buldu. Bursa Bölge İdare Mahkemesi, 2014/362 esas nolu, 2014/348 nolu kararında İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mesut Solak, dönemin Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Müdürü (şimdiki Karesi İlçe milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay ve Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Nurullah Kıral, hakkında soruşturma iznine yönelik ‘ön inceleme’ istenmesine ‘oy birliği’ ile hükmetti.

OLAY NASIL GELİŞMİŞTİ

Konu hakkında Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, sendika binasında dün bir basın açıklaması yaptı. Mahkemenin verdiği karardan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Davaya konu olan olay şöyle gelişmişti: Eğitim-Sen üyesi üyesi Burhan Atvur, Mehmetçik İlköğretim okulunda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapmaktayken ihtiyaca binaen Beden Eğitimi öğretmeni olarak Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesine 18 Temmuz 2013 tarihinde atandı. Sonrasında ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle aynı okuldaki bir başka beden eğitimi öğretmeni, idare mahkemesine dava açtı ve davayı kazandı. Burhan Atvur ise eski görev yeri Mehmetçik İlköğretim Okuluna gönderilmeyi beklerken, soluğu Ovacık köyünde aldı.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, bu durum karşısında üyelerinin, “Mehmetçik ortaokuluna iadesi ve normu yanlış hesaplayan kamu görevlileri hakkında üyelerini mağdur ettikleri için soruşturma açılmasını beklerken Ovacık köyüne gönderildiğini” dile getirdi.Bulut, “Özellikle belirtmek istiyoruz ki: görevin, makamı ne olursa olsun suç işleyen kamu görevlileri, gün gelir bunun hesabını verir. Eğitim Sen, üyelerinin haklarını sonuna kadar koruyacaktır. Üyelerini mağdur edenlerle de hukuki zeminde mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir” dedi. Bulut, bu yaşanan olaylarla birlikte yeni hukuksuzlukların da yaşanmakta olduğunu belirterek, “Yeni açılan eğitim kurumlarına öğretmen ataması yapılabilmesi için duyuruya çıkması gereken Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi niye duyuruya çıkmıyor?” diye sordu.

MAHKEME NE DEDİ?

Yaşanan olayla ilgili olarak Bursa Bölge İdare Mahkemesi’nin hüküm cümlesinde: “Dosyadaki belgelerden, söz konusu şikayetin, somut ve ciddi iddialar içermesi, nedeniyle yetkili mercii tarafından ön inceleme emri verilmesi, şikayet edilenler hakkında bu emre dayalı olarak ‘ön inceleme raporu’ düzenlenmesi ve ön inceleme raporu dikkate alınarak ilgililer hakkında soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine ilişkin bir karar tesis edilmesi gerektiğinden, itirazın kabulü ile Balıkesir Valiliğince verilen ‘şikayetin işleme konulmamasına’ ilişkin 29 Ağustos 2014 gün ve 498.01.03-11913 sayılı kararın kaldırılmasına, dosyanın ve kararın bir örneğinin Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine, kararın Balıkesir Valiliği’ne tebliğine, 16 Ekim 2014 tarihinde kesin olarak oy birliği ile karar verildi” denildi.

HABER: CEMİL YURTMAN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.