Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitimcilerden hükümete ihtar

Eğitimcilerden hükümete ihtar
25 Eylül 2014 - 0:08

Genel

manset

 

Hükümetin eğitim alanında yaptığı uygulamaları protesto ettiler:

Bir günlük iş bırakma kararı alan eğitim iş kolu sendikaları, dün meydanlara inerek; TEOG uygulamalarını, yönetici atamalarında ki adaletsizlikleri, ücret politikalarını protesto ettiler.

Yeni eğitim-öğretim döneminin yaklaştığı ilk günlerden itibaren hükümetin uygulamalarını adaletsiz ve hukuksuz bularak protesto eden eğitimciler, dün de iş bırakarak meydanlara indiler. Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş, eylemlerini birlikte aynı meydanda yaparken, Eğitim-Sen ise bir başka alanda protesto eyleminde bulundu. Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen ise okullarda derslere girmeyi ve meydanlara inmemeyi tercih etti.

Eylemlere katılan sendikalar, “Temel Eğitime Geçiş (TEOG) sınavı ile öğrencilerin mağdur edilmesi, okul müdürlerinin atanmasında hükümete yakın, AKP yanlısı sendika üyelerinin tercih edilmesi, hükümetin kendine yakın konfederasyonla toplu sözleşme masasına oturarak memurların, öğretmenlerin enflasyon farkından mahrum edilmesi” uygulamalarını protesto ettiklerini bildirdiler.

BİAT EDENLERİ SEÇTİLER

Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikası üyeleri, Mekik sokak girişinde, TÜİK önündeki eylemlerinde Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığını protesto eden bildirilerini okudular. Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yılmaz Kuran, “yandaş yönetici atamalarına hayır demek için, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal hakları için meydanlara indiklerini” söyledi. Kuran, “Görev süresi uzatılacak müdürleri, kendilerine biat edenlerden, ideolojisi ve siyasi duruşu iktidara yakın olanlardan seçtiler. Yandaş sendikayla AKP il ve ilçe teşkilatlarının istediği okul müdürlerinin listelerini hazırladılar.” dedi. Kuran, yaptıkları hukuki girişimlere, ilgili yönetmelik hakkında ‘yürütmeyi durdurma’  kararı alınmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığının, ‘sözlü sınava tabi şube müdürlüğü atamalarını’ iptal etmediğini belirtti.

EĞİTİMİN YERİNE ‘AKP ÖĞRETİSİ’

Eğitim-İş Balıkesir Şube Başkanı Hatice Kondu ve Şube Sekreteri Nuray Yaşar tarafından okunan bildiride ise iktidarın yaptığı okul müdürü atamalarının ‘yandaş sendikalardan’ seçildiğini yineledi. Yaşar, bu sendikaları “Hükümet-Sen” diye niteleyerek, uygulamaları protesto etti. Yaşar, iktidarın yönetici kıyımı yaptığını, eğitimde TEOG uygulaması ile öğrencilerin kargaşa içine itildiğini, ‘zoraki imam-hatipleştirme’ uyguladığını dile getirdi. Yaşar, “Öğrenci yerleştirmelerinde nakiller şansa bırakılarak ‘nakil toto’ oynatılmıştır” dedi. Yaşar,”Okullarda AKP’nin anladığı bir ‘inanç öğretisi’ egemen kılınmaktadır. Laik ve bilimsel eğitim kaldırılarak yerine ‘AKP öğretisi’ konmuştur” dedi.

EĞİTİM-SEN AHP’DE

Hükümeti protesto ve iş bırakma eylemlerinde KESK’e bağlı Eğitim-Sen ise, diğer sendikalardan ayrılarak Ali Hikmet Paşa Meydanında eylem yaptı. Eğitim-Sen açıklamasında da genel olarak diğer sendikalarla ortak tepkiler ve talepler dile getirildi. Eğitim-Sen,iktidarın eğitimi ‘dini söylemler ve uygulamalar’ yerleştirdiğini, hükümetin hedefinin ‘karma eğitime son vermek’ olduğunu vurguladı. TEOG eleştirildi, “Eğitim-Sen, laik eğitim ve anadilde eğitim hakkı mücadelesini sürdürmekte kakarlıdır” denildi. Sendikaların eylemleri davul-zurna eşliğinde halaylarla son buldu. Eylemler sırasında ise resmi polis olmaması dikkat çekti. HABER: KAMİL AKYÜREK

EYLEMLERDEN NOTLAR:

–        Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş eylemlerde ortak hareket etti, TÜİK önünde toplandı, Eğitim-Sen ise AHP’deydi.

–        Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş eylemlerine CHP ve İşçi Partililer de destek verdi.

–        Eğitim-İş yöneticileri, eylemlere katılmayan hükümet yanlısı sendikaları ‘Hükümet-Sen’ diye niteledi.

–        Eylemler sırasında resmi üniformalı polis olmaması dikkat çekti.

–  Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş eyleminde: “TEOG, TEOG dediler öğrencileri yediler”, “Susma haykır rotasyona hayır”, “Eğitim hakkı satılamaz”, “AKP’nin memuru olmayacağız”, “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi” sloganları atıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.