Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitimde işlerkarışacak gibi

Eğitimde işlerkarışacak gibi
15 Eylül 2014 - 0:07

Genel

Eğitimde işlerkarışacak gibi

Eğitim politikalarında neredeyse her yıl değişiklikler yapan hükümetin uygulamaları, eğitimciler ve veliler arasında tepkilerin artmasına yol açtı.

03

 

ÖĞRENCİLER VE VELİLER ŞAŞKIN

TEOG uygulamaları ile öğrenciler, şehrin bir ucundan diğerine, hatta ilçelere gitmek zorunda kalacak. Öyle görünüyor ki; yeni dönemde eğitim dünyasını büyük bir karışıklık yaşanacak ve bakanlık yeni bir arayışa girecek. Bazı öğrencilerin ise imam-hatip okullarına yönlendirilmesi tepkilere yol açıyor.

EĞİTİMCİLER ÇOK TEPKİLİ

Milli Eğitim Bakanlığının okullarda ülke genelinde yaptığı 76 bin müdür ataması tepkileri büyüttü. Türk Eğitim-Sen şubesinden yapılan açıklamalarda atamalarda antidemokratik ve hukuk dışı uygulamalar olduğu İleri sürüldü. Sendikacılar durumu: “12 Eylül darbesinde bile böyle zulüm görmedik” diye özetledi.

2014-2015 eğitim-öğretim yılı büyük tartışmalar, iddialar ve sıkıntılarla başlıyor. Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın, okul müdürü atamaları, öğretmen atamaları ve yeni sınav sistemleri büyük tartışmalara sebep oldu. Temel Eğitime Geçiş(TEG) sınavı sistemi ile yapılan yerleştirmeler öğrencileri ve velileri şaşkına çevirdi. Öğrenciler evlerinden kilometrelerce uzakta olan okullara, kimi öğrenciler istemese de imam-hatip okullarına yönlendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı yönetici atamalarını eğitimciler,  “hukuk ve demokrasi dışı” diye nitelendirdi. Türk Eğitim-Sen şube başkanı Yılmaz Kuran durumu: “12 Eylül darbesinde bile böyle zulüm görmedik” diye özetledi.

BİR ŞEHİR NÜFUSU KADAR ÖĞRENCİ

Bugün ilk orta dereceli bütün okulların öğrencileri ders başı yapacaklar. Genç nüfus sayısı bazı Avrupa ülkelerini geçen ülkemizde, Balıkesir’de de ortalama büyüklükte bir şehir nüfusu kadar öğrenci, yeni bir yıla başlayacak.  Balıkesir il genelinde eğitim kurum ve kuruluşlarındaki öğrenci, öğretmen ve derslik sayıları ise şöyle:  Okul/Kurum Sayısı: bin 129; Derslik Sayısı: 8 bin 170;  Öğrenci Sayısı: 186 bin 984;Öğretmen Sayısı: ise11 bin 503.

Yeni eğitim-öğretim döneme başlanırken okullara minik öğrencilerin kolay uyum sağlaması için son yıllarda başlatılan uygulama ile ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencileri okula bir hafta önce başlatıldı. Son iki yıldır 9. sınıflar için de benzer bir uygulama yapılıyor. Bu uygulama kapsamında 9. sınıf öğrencileri, bazı pilot okullarda 10-11-12 Eylül 2014 tarihlerinde erken ders başı yaptı. Bu kapsamda Öğrenciler ve veliler için okulun personeli ile tanışma, okulu ve bölümlerini tanıma, okulda verilen hizmetlere ilişkin bilgilenme, yönetmelikler ve kurallara ilişkin bilgilendirme, okulun çevresini tanıma gibi konularında uyum çalışması yapıldı.

HABER: SEVDA KAYGISIZ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.