Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitime daha çok pay ayrılsın

Eğitime daha çok pay ayrılsın
10 Kasım 2014 - 0:03

Genel

Eğitime yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek istediler.

Eğitim-Sen, hükümetin bütçeden en çok eğitime pay ayırmakla övündüğünü ancak, 2002 yılında bu payı yüzde 17 iken, 2014 yılı itibariyle 9’a gerilediğini savundu. Halkın eğitim için cebinden yaptığı harcamaların her yıl arttığı vurgulandı.

 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü şu günlerde Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi bir açıklama ile yeni bütçeden eğitime daha çok pay ayrılmasını istedi. Hükümetin, eğitime en çok payın ayrıldığını savunduğunu, fakat bu payın ‘zorunlu harcamalara’ gittiği vurgulandı. Eğitime ayrılan pay 2002 yılında yüzde 17 iken 2014 yılında yüzde 9’a düştüğü savunuldu.

Eğitim-Sen açıklamasında “2015 Merkezi Bütçe Tasarısı, tıpkı geçmiş yıllardaki gibi başta eğitim ve sağlık olmak üzere, kamu hizmetleri alanında yaşanan ticarileşme ve piyasalaştırma uygulamalarına paralel bir mantık ile hazırlanmıştır. 2015 eğitim ve yükseköğretim bütçesi, önceki yıllardaki bütçelerin kopyası sayılabilecek bir anlayışla, eğitim sisteminin ve yükseköğretimin en temel ihtiyaçlarını görmezden gelen, sadece zorunlu harcamaların dikkate alındığı bir içerikte hazırlanmıştır” denildi.

 YİNE AN AZ PAY EMEKÇİYE

Her yıl olduğu gibi bütçeden yine en az payın emekçilere ayrılacağı belirtildiği Eğitim-Sen açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “2015 Bütçe görüşmeleri TBMM’de 3 Kasım Pazartesi itibariyle görüşülmeye başlanmıştır. Her yıl olduğu gibi 2015’te de işçiler, kamu emekçileri ve geniş halk kesimlerinden topladığı vergilerle oluşan bütçenin çok azını onlara kamu hizmeti olarak geri dönecektir. Hükümetin yıllardır övündüğü MEB bütçesi rakamları görünüşte artmakta, ancak bütçenin büyük bölümü zorunlu harcamalara gitmektedir. Bütçeden eğitim yatırımlarına ayrılan pay 2002 yılında yüzde 17 iken, 2014 yılı itibariyle eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 9’a gerilemiştir.

Aynı dönemde eğitimin yükü büyük oranda velilerin sırtına yıkılmış, halkın cebinden yaptığı eğitim harcamaları son 12 yılda 5 kattan fazla artmıştır. Yıllardır eğitim bütçesinin asıl yükünü hükümet değil, doğrudan öğrenci velileri çekmektedir.” HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.