Balıkesir Merhaba Gazetesi

EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ

EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ
11 Mayıs 2015 - 9:13

Genel

Atıl köy Okulu Kalmasın, Yediden yetmişe Eğitim Canlansın projesi ile açılışı yapılan İvrindi’nin Mallıca Mahallesi Korucu Yatılı Bölge Ortaokulunda dün heyecan vardı. Proje açılışı yapılan okulda, öğrenciler ve öğretmenleri folklor gösterileri sundu.  Açılan meslek edindirme kurslardaki köy kadınlarının elişi emekleri sergilendi. Korucu Yatılı Bölge Ortaokulunun bahçe düzenlemesi ile ve bahçesindeki oyun parkı ile çocuklara doğal ve sağlıklı bir eğitimin kapısı açıldı.

MALLICA ‘YA BEREKET YAĞDI

Atıköyokulu kalmasın proje açılışında yapılan gösteriler sırasında Mallıca Köy Hayırı ile vatandaşlarda okul bahçesini renklendirdi. Köylülerin kendi emekleri ile yapılan Mallıca Köy Hayırın da Muhtar Mehmet Taluğ, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz hayırda çocuklarımız köylülerimiz biraraya geliyor hem eğleniyor hem dua ederek bereketlendiriyor. Bugün yapılan okulumuzun proje açılışıda bizi çok sevindirdi. Çocuklarımıza gösterilen ve gösterilmeye gayret edilen emek için katkı sunanalra teşekkür ederim’ dedi.

VALİ YAMAN YATIRIMLARA DİKKAT ÇEKTİ

Törende yapılan konuşmalarda eğitimin önemine vurgu yapılarak İvrindi’deki yatırımlara da dikkat çekildi. Vali Mustafa Yaman, tüm annelerin anneler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında hükumetin yaptığı altyapı yatırımlarına dikkat çekti ve üst yapıdaki yatırımlarının çalışmalarının sürdüğünü  gördüklerini söyledi. Beşikten mezara kadar eğitim aşamasında her icraat hız kazanıyor diyen Vali Yaman, ‘ İlimize okullarımızı kazandırmaya devam edeceğiz. Büyükşehrin yatırımları, merkezi idare ve hayırseverlerin yatırımları ile hayırlı hizmetler olacağına inanıyorum.’ şeklinde konuştu.

UĞUR ‘İNANMADILAR AMA YAPTIK’DEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, 12,5 yıldır ülkemizde siyasi ve ekonomik istikrar var. Hizmetler İvrindi’ye, Mallıca’ya geliyor. İvrindi’nin Ardıç tepe barajı büyük yenice göleti, İvrindi Bergama yolu bu hizmetler yıllarca gerçekleştirilemeyen hizmetlerdi ve bir rüya idi. Büyük yenice göletini yatırım programına aldırdık yer teslimi yapılacak ama Büyük Yeniceliler bir türlü inanmıyor diyor ki İvrindi den milletvekili bile çıkarttık ama bizim bu hayalimiz gerçekleşmedi. Siz seçim için yatırım yapıyorsunuz dediler. Biri çıktı dedi ki eğer büyük yenice göletini yapın çınar ağacına kendimi asayım. Bizde dedik aman kardeşim biz yaparız ağacın dallarını da keseriz sen rahat ol. Ülkede siyasi istikrar ekonomik istikrar olduğu zaman barajı yolu her şeyi yapılıyor. Bugüne kadar yatırımlar geldi hizmetlerimizi yaptık yapmaya da devam ederiz. Yeter ki ülkedeki siyasi istikrar ve ekonomik istikrar sürsün’ dedi.

EĞİTİMDE DURMAK YOK

 Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz törende yaptığı konuşmasında proje çerçevesinde GMKA ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yürütülen 15 proje olduğunu belirterek, okul öncesi eğitimin arttırılmasına yönelik olarak ta il genelinde 3 proje bulunduğunu söyledi. Yüzde 51 olan okullaşma oranının projelerle yüzde 85’lere taşındığını ifade etti. Okul öncesi öğrencilerinin yanında özel eğitim gerektiren öğrenciler içinde bir takım çalışmalarımız mevcut.’ dedi.

KAYMAKAM ÇELİK İLÇEDEKİ FAALİYETLERE DEĞİNDİ

İvrindi Kaymakamı Bekir Çelik ise köy okullarında yapılan düzenlemelere dikkat çekti ve yapılanları anlattı. Çocuklarımıza ders çalışma ortamlarını yaratmak ve etüt merkezleri için Halk Eğitim Merkezi aracılığı ilede kurslar açtıklarını söyledi . 4 köy okulunun bahçe vb düzenlemelerinin yapıldığını belirten Kaymakam Çelik 2014’de hayata geçen proje ile meslek edindirme kursları açıldığını ve Korucu Yatılı Bölge Ortaokulu öğretmenleri tarafından velilere eğitim seminerleri düzenlendiğini açıkladı. Atıl kalan köy okullarının hayat bulduğunu söyledi. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.