Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘EĞLENEREK ÖĞRENİYORUZ’

‘EĞLENEREK ÖĞRENİYORUZ’
21 Mart 2016 - 0:28

Genel

‘EĞLENEREK ÖĞRENİYORUZ’

Balıkesir Üniversitesi Uluslararası Elektrik Elektronik Mühendisleri Birliği Topluluğu (IEEE) üniversitemizi uluslararası alanda temsil ederek pek çok başarıya imza atıyor. B.MERHABA’ya konuşan topluluk başkanı Abdulkadir Bekdemir, yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini anlattı.

Balıkesir Üniversitesi Uluslararası Elektrik Elektronik Mühendisleri Birliği Topluluğu (IEEE) geçtiğimiz ay uluslararası resmi kurulumunu tamamlayarak 80 ülkedeki üniversite ve kolejlerde bulunan 2.173 IEEE öğrenci kolundan biri oldu. IEEE BAUN olarak Balıkesir Üniversitesini ülke çapında ve uluslararası alanda temsil edeceklerini söyleyen Topluluk Başkanı Abdulkadir Bekdemir, IEEE üyeliği için gereken 2 lisans öğrencisi, 2 uluslararası IEEE üyeliği olan lisansüstü üye ve 1 uluslararası IEEE üyeliği olan akademisyen   şartını sağlayarak şubat ayı itibariyle topluluklarına uluslararası bir standart kazandırdıklarını ifade etti.

  1. EBT’ yi Üniversitemizde Gerçekleştirdik

Balıkesir Üniversitesini uluslararası alanda temsil ederek globalleşen standartları yakalamayı hedeflediklerini söyleyen Topluluk Başkanı Abdulkadir Bekdemir, topluluklarının kurulum aşamasını ve faaliyetlerini anlattı. Başkan Bekdemir, ‘ Biz  23 Mart 2013 tarihinde 12 üye ile kurulan bir topluluğuz. 8 ay süren bir tüzük hazırlama sürecinden sonra resmiyet kazandık. 14 Ocak 2016 tarihinde uluslararası standart kazandırmak için başvuru yaptık ve bir ay sonra uluslararası bir topluluk statüsünü kazandık. Bu çerçevede çeşitli etkinliklerimiz oldu. Üye katılımını arttırmak için fakültelerde üye kabul stantları açtık. Öğrenci arkadaşlarımızın ilgisi çok iyiydi. Bunun yanı sıra idari ve yönetim kurulumuzu kurduk. Yönetimde görevlendirmeler yaparak çalışmaları hızlandırdık ve kontrollü hale getirdik. 10. Ege Bölge Toplantısı (EBT) bizim ev sahipliğimizde üniversitemizde gerçekleşti. Bu etkinliğe 16 üniversiteden katılım sağlandı’ diyerek çalışmalarını anlattı.

‘Kurumsallık Kazandırdık’

Türkiye’deki 67 üniversitede bulunan IEEE öğrenci toplulukları arasında  Balıkesir Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil ettiklerini ve bunu uluslararası platformda da gösterdiklerini dile getiren Başkan Bekdemir, ‘Biz hedeflediğimiz ölçüde topluluğumuza kurumsallık kazandırdık. Logomuzu, sloganımızı değiştirdik. Daha yeni ve daha güçlü bir topluluk olarak döndük. Yeni sloganımızda olduğu gibi ‘Güçlüyüz. Çünkü Sen Varsın’ diyoruz. Bize katılmak isteyen tüm arkadaşlarımızı topluluğumuza davet ediyoruz’ dedi.

‘İş Hayatındaki Kadınlar’

Uluslararası Elektrik Elektronik Mühendisleri Birliği (IEEE) Topluluğu olarak geçekleştirdikleri ‘Kadın İş Derse’ etkinliğini anlatan Topluluk Başkanı Abdulkadir Bekdemir, sektörde çalışan kadınları destekleyerek  onları daha çok sektöre çekmek gerektiğini belirtti. Mühendislik bölümlerinde okuyan kız öğrencilerin çok az sayıda olduğunu ifade eden Bekdemir, bu sayının yükselmesiyle birlikte sektördeki gelişimin de artacağını belirtti. Başkan Bekdemir, ‘ Etkinliğe katılan BAGİKDER Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Karabıyık, Best A.Ş.’den Berna Koca, Demasan Endüstriyel Mutfak’tan Esma Aktaş ve Webtures’den  Bengül Toker, tecrübelerini öğrencilerle paylaşarak bize katkılar sağladılar.’ Dedi.

‘Bilgi ve Becerilerimizi Arttırıyoruz’

Topluluk çalışmalarında bilgi ve becerileri arttırmaya yönelik faaliyetlerin yürütüldüğünü söyleyen Başkan Bekdemir, kişisel gelişim eğitimleri verdiklerine de dikkat çekti. Başkan Bekdemir, ‘Üniversitemizde farklı ve yenilikçi projeler üretmek istiyoruz. Bunun yanı sıra bilgi ve becerilerimizi de arttırarak potansiyelimizi en üst noktada kullanmayı hedefliyoruz. Öğrenci, sanayi ve devleti bir araya getirerek başarılı projeler ortaya koymak istiyoruz. Okurken iş hayatında da tecrübe kazanmak için faaliyetlerde bulunuyoruz’ diyerek geçen dönem yaptıkları etkinlikleri anlattı. Bekdemir, ‘ Topluluk olarak teknik geziler düzenledik. Burhaniye’de ‘Kardeş Kollar Kampı’ düzenledik. ‘Güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji’ üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Hedefimiz yurtdışı gezileri de düzenlemek.’ Dedi. Ali Osman Ata

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.