Balıkesir Merhaba Gazetesi

EKK ESNAFIN GÜVENCESİ

EKK ESNAFIN GÜVENCESİ
06 Şubat 2015 - 0:12

Genel

Umarız yanlıştan dönülür

Hükümetin kaybolmaya yüz tutmuş meslekler için uygulamaya koyduğu sıfır faizli kredinin, diğer esnafın kredi başvurusunu sınırladığına dikkat çeken EKK Başkanı Erol Ayvaz, yeni bir düzenleme gerektiğini belirtti.

Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifi (EKK) Başkanı Erol Ayvaz, hükümetin esnaf için 2015 yılı bütçesine koyduğu 750 milyon liralık kredi faiz desteğinin sevindirici olduğunu, bunun Türkiye genelinde EKK eliyle kulandırılan kredi limitini 17 milyar liraya çıkartacağını fakat yeni uygulamaya konulan ‘sıfır faizli’ kredi uygulamasının diğer taraftan esnafın kredi almasını sınırlandırdığını belirterek, yeni bir düzenleme gerektiğini savundu. EKK Başkanı Erol Ayvaz, ‘kaybolmaya yüz tutmuş meslekler’ için düşünülen sıfır faizli kredi imkanının, bu meslekleri korurken yılda iki defa kredi işlemi yapan diğer esnafın ise üçüncü işlemi yapmasının önüne geçtiğini belirtti. Ayvaz, “Hazine destekli kredi için yılda en fazla iki işlem yapması genelge olarak karşımıza çıktı. İşletme kredisi kullanmış olan esnaf ve sanatkar, bir de 5 bin liralık acil kredi kullandıysa yılda iki işlem yapabileceğinden yeni uygulamaya göre bir üçüncü işlemi yapması mümkün olmuyor. Bu konuda yeni bir çalışma yapılmalı” dedi

EKK’YE BAŞVURAN OLMADI

Ayvaz, sıfır faizli kredi imkanından çıraklık ve kalfalık belgesinin 3 yılı doldurmuş ve en az bir yıldır iş yeri bulunan kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösterenlerin yararlanabileceğini, bu meslek alanlarının ise; El dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakmacılık, ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lületaşı ve Oltu taşı işlemeciliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve benzeri meslekler olduğunu belirtti. Ayvaz, desteklenecek mesleklerle ilgili olarak kredi talebi için kooperatiflerine herhangi bir başvurunun da olmadığını vurguladı.

Esnafın sıfır faizli kredi alabilmesi için Hazine destekli kredi almamış olması, son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandırmamış olması, KOSGEB’ten hibe almadığına dair yazı getirmeleri de gerek. EKK’nin kredi vermesi ve takibi ile ilgili bilgiler de veren Kooperatif Başkanı Ayvaz, Balıkesir EKK’nin 2014 yılını sıfır takiple kapattığını, bunun Balıkesir EKK’nin başarısı olduğunu yineledi.

Ayvaz, “Devletin Halk Bankası aracılığı ile verdiği krediye biz EKK olarak kefil oluyoruz. Bu sistemle banka, kredi alacağını esnaf ödemese de hesaplarımızdan kesiyor. Esnaf banka ile hiçbir sorun yaşamıyor. Biz de, daha sonra 1160 sayılı kooperatif yasası çerçevesinde esnaftan tahsil ediyoruz. Bizler, esnafa kredi desteğini her zaman devam edeceğiz. EKK, esnafın emrinde” dedi. Ayvaz, Balıkesir esnafının da borcuna sadık olduğunu vurgulayarak, “Balıkesir esnafı da borcuna çok sadık. Geri ödemeler konusunda üyelerimizden memnunuz. Tabii bunda bizim kredi verirken yaptığımız uygulamanın payı önemli.

Halk Bankası’nın kooperatif duran varlıları, kredi takip oranları ve risk oranına göre yaptığı, değerlendirmelerde biz Balıkesir EKK olarak 32 bölge içinde en iyi belgeler arasındayız. Bu değerlendirmede 1. Grup kooperatifler arasındayız ve ilk 10’dayız, ama aslında 5. sıradayız da diyebiliriz” dedi.

1993 yılında yönetim kurulunun görevlendirmesi ile EKK Başkanı olan Erol Ayvaz, 1994 yılında ise seçimle göreve geldi. Ayvaz, EKK Başkanlığını 1994 yılından bu yana devam ettiriyor. CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.