Balıkesir Merhaba Gazetesi

EKMEK DEĞERLİDİR

EKMEK DEĞERLİDİR
23 Aralık 2014 - 0:15

Genel

Değerler Eğitiminin önemli bir parçası israfı önleyerek yardımlaşma bağının güçlenmesini sağlamak. İsrafı önleyerek hem ekonomiye hem de değerlerimizdeki israfa dikkat çekerek bir çalışma yapan Ali Rıza Güçkan Anaokulu minikleri bayat ekmekleri değerlendirerek değerli hale getiriyor.

  Çöpe atılan ekmeklerle gerek sokaktaki hayvanların, gerekse muhtaç durumda ve ekmek alacak parası olmayanları düşündüğümüzde pervasızca harcanan ve tükenmeyecek sanılan bir emek ve ekmek görüyoruz. Oysaki düşünülerek atılan her adımın sevgiye, kardeşliğe, yardımlaşmaya bir parça umuda açılan bir kapı olduğunu görüyoruz.

Ekmek israfını önlemek için Karesi Ali Rıza Güçkan Anaokulu öğrencileri velileriyle birlikte bayat ekmeklerden çeşitli yiyecekler hazırladı. Ciddi bir sorun haline gelen ekmek israfını önlemek ve çözüm bulmak için “Bayat Ekmeğini Değerlendir, Sofranı Bereketlendir” projesine destek verdiler. 19 çeşit yemek ve tatlı yapan veliler bayat ekmekleri değerlendirilebileceğini vurguladılar.

Ekmek israfının önlenmesi için neler yapılması gerektiğine de değinen minikler şöyle devam etti:

ELİF: Bayatlamış ekmeklerimizi israf etmemeliyiz. Evimize ekmek az almalıyız. Bayatlamış ekmeklerimizi değerlendirmeliyiz. Benim annem bayat ekmek yoğurtlaması yaptı.

AHMET: Bazı insanlar ekmek alamıyorlar. Bazıları da ekmekleri çöpe atıyorlar. Öğretmenimiz bize atılan ekmeklerle bir sürü okul yapılabileceğini söyledi. Benim annem bayat ekmeklerden ekmek tatlısı yaptı. Ben de arkadaşlarımda çok beğendik.

ALİ KEMAL: Ekmeklerimizi israf etmemeliyiz. Bayat ekmekleri değerlendirmeliyiz. Bazı yerlerde insanlar bir yudum ekmek bulamıyor. Onun için ekmeklerimizi israf etmemeliyiz.  Benim annem bayat ekmeklerden bademli Kıbrıs Tatlısı yaptı.

AYŞE MELİS: Bayat ekmeklerimizi atmamalıyız. Ya kendimiz değerlendirmeli ya da bayat ekmek toplama kutularına koymalıyız. Biz annemle beraber bayat ekmeklerden kapama yaptık. Yani tirit. Ben kapamayı çok seviyorum, annemde çok güzel yapıyor. Hem güzel bir şey yemiş oluyoruz hem de bayat ekmeklerimizi değerlendiriyoruz.

ELİF:Biz annemle beraber bayat ekmek köftesi yaptık. Ben köfteyi çok seviyorum. Annemde benim için güzel köfteler yapıyor. Bayat ekmekleri de kullanıyoruz. Biz evimize çok ekmek almıyoruz. Yiyebileceğimiz kadar ekmek alıyoruz. Yiyemediklerimizi de değerlendiriyoruz.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.