Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ekonomik çöküşe hazırlık mı var?

Ekonomik çöküşe hazırlık mı var?
16 Aralık 2014 - 0:01

Genel

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, bütçe konuşmasında Türkiye ekonomisinin iyice kırılganlaştığını belirterek, “Hükümet, sürekli gündem değiştirerek olası bir ekonomik çöküş durumunda bir iç cephe mi hazırlıyor?” dedi.

TBMM bütçe görüşmelerinde bir konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Türkiye ekonomisinin giderek çok kırılgan bir duruma geldiğini, hükümetin de buna karşı sürekli gündem değiştirerek, kamuoyunu bu tartışmalardan uzak tutmaya, bir ‘iç cephe’ oluşturmaya çalıştığını söyledi.Türkiye’nin dış itibarının hızla yıprandığı bir süreçten geçildiğini belirten Milletvekili Gümüş, Türkiye ekonomisinin Dünya kurumlarınca; yaklaşan ekonomik konjonktürde ‘dünyanın en kırılgan ekonomisi’ diye nitelendirildiğini hatırlatan Gümüş, AKP hükümetinin, sıcak parayla çevirdiği ekonominin, yaşanacak sıkıntılara kısa vadede deva olamayacağını belirtti.

Gümüş, “İçeride bu sıkıntıları gizlemek üzere türlü politikalar, Osmanlıcılık hayalleri, küçük çocuklara her yüzyılda değişen Osmanlıcayı öğretme girişimleri, eğitimi laik yapıdan uzaklaştırarak üzerinde sansasyon yaratacak, toplumsal gerilimi artıracak açıklamalar yapıldığını” belirtti. Milletvekili Gümüş, kamuoyunun bunlarla meşgul edildiğini ve bu durumun akla ‘olası bir ekonomik çöküş durumunda bir iç cephe mi hazırlanıyor?’ sorusu getirdiğini” ifade etti.

HÜKEMETİN ÇARESİZLİĞİ

Bütçe görüşmelerinde TİKA’nın (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) çalışmalarını da eleştiren Gümüş, TİKA’nın şu anki yönetimiyle amaçlarından uzaklaşmış bir görünüm sergilediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaygın olarak tartışılan TİKA Başkanının, Papa’nın Türkiye’ye ziyaretinde attığı Tweete değinen Gümüş, şunları ifade etti: “En son, Türkiye’ye ziyarete gelen Papa’ya, TİKA’nın Başkanı tarafından ‘Batı Roma’nın patronu Doğu Roma’nın patronu tarafından ağırlanıyor.’ Yorumu yapılmıştır. Bilgi desek değil. Vizyon dersek yanına psikolojik analiz eklemek gerekir. Gençlere kalsa buna ‘Roma Geyiği’ derler. Biz öyle demeyelim. Biz bu duruma gittikçe çaresizleşen; Başbakan ve Cumhurbaşkanının görüntüyü değiştirme çabaları olarak bakıyoruz. Bunlar; bir anlamda, gündem değişsin, yaşanan sıkıntılar, artan işsizlik, yolsuzluklar görülmesin, yaklaşan kaos hissedilmesin arayışlarıdır.” Diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.