Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ekonomik Problemleri Gençlik Nasıl Çözebilir?

Ekonomik Problemleri Gençlik Nasıl Çözebilir?
Emre Eroğlu( emreeroglu@gazetemerhaba.com )
14 Haziran 2022 - 7:34

Ekonomik Problemleri Gençlik Nasıl Çözebilir?

 

Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğine seslendiği “Gençliğe Hitabesi”‘ni şu şekilde tamamlamıştır: “Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

2022 Türkiye’sinde tüm muhabbet masalarında konuşulan ekonomik problemleri gençlik nasıl çözebilir ki? Bunun için mevcut durumun iyi analiz edilip buna göre aksiyon planı oluşturulmalıdır. Bu yazı da mevcut durum analiz edilecektir.

2021’in son çeyreğinde döviz kurunun kontrolsüz yükselmesine karşın hazineye sıcak para girmemesi ve güvensiz ortamdan dolayı yabancı yatırımcının Türkiye’den uzak durmasından dolayı Türk Lirası’nın değer kaybı durdurulamamıştır. Türk Lirası’nın değer kaybının, üretmek ve ihracat yapmaktan başka çaresinin olmadığı anlaşılmıştır. Turizm ve diğer hizmet sektörlerindeki gelir 90 Milyon için yeterli olmayacaktı. Yani Dünya’da yeni bir Çin veya Hindistan olmak yolunda politikalar belirlendi.

Yatırımcıların güçlendirilmesi ve teşvikin en kolay yolu iş gücünün azaltılması olacaktı. Bu yüzden asgari ücret 4.250TL olarak açıklandı ancak bugün sadece 248$! Ocak 2021’de 384$ olan asgari ücret %35 indirim almış. Bu durum yerli yatırımcıların üretim ve ihracata ikna etmek için çok yeterliydi.

Şirketler 2022 ilk çeyrek raporlarında karlılıklarını açıklarken bol sıfır görüyoruz. Ancak bu esnada toplumdaki alım gücü düşüklüğü, geçim sıkıntıları gibi problemler yazımın en başında bahsettiğim gibi muhabbet masalarının en önemli konusu haline geliyor. Aslında bu zaten ekonomimizin Çin ve Hindistan ekonomisine benzetilmesinin sonucudur. Ancak Çin’de; Asgari Ücret: 382$, Ortalama İşçi Maaşı: 1.475$. Ülkemizde ise 248$ olan asgari ücretin yanı sıra, ortalama işçi maaşı ise açıklanmasa da çalışanların %69u asgari ücret ile çalışıyor. Buradan üretim için Çin’den daha cazip ancak refah düzeyi olarak altta kaldığımız anlaşılmaktadır.

Biz Türk Gençleri olarak üretimin işçilik maliyetinin azaltılarak değil, teknoloji ve makineleşme ile Türkiye’de üretimi cazip hale getirmeliyiz. Ancak refah düzeyinin düşüklüğünden dolayı beyin göçünün önüne geçemiyoruz.

Yazdığım bu kadar iç karartıcı herşeye rağmen yazımın ilk paragrafında yer verdiğim Mustafa Kemal’in bizlere verdiği öğüt aklımıza geliyor ve pozitif değişime kendimizden ve çevremizden başlıyoruz. Genç Girişimciler Ve Liderler (JCI) Derneği olarak 18-40 yaşındaki gençler olarak Balıkesir’de, Türkiye’de ve Dünya’da çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu yazımızda değerlendirdiğimiz mevcut duruma karşı aksiyon planımızı bir sonraki yazımızda paylaşacağız.

 

Emre Eroğlu

JCI Balıkesir

2022, Başkan

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.