Balıkesir Merhaba Gazetesi

EL BECERİSİ İLE SANATA UZANAN ELLER

EL BECERİSİ İLE SANATA UZANAN ELLER
21 Nisan 2015 - 0:02

Genel

Bayburtlular Derneğinde Sedef Kakma Kursunda sanat öğrenen kursiyerler sedef kakmacılığını öğreniyorlar. İl Kültür Müdürlüğünün açtığı kurslar arasında yer alan sedef kakma kursunda kursiyerler, ‘zor ama keyifli bir sanat’ dedikleri kursu, 3 ay boyunca görecekler.
Kurs öğretmeni Tenzile Yanar, burada sedef kakma işini yapıyoruz. Ahşap objelerin üzerine desen yapmayı, çakma, kesme, çizme vb. işleri öğreniyor ve kendi becerilerini yansıtmaya çalışıyorlar’ dedi.

Ahşap üzerine çeşitli desenleri yansıtan kursiyerlerden Ayşe Kırgöz, ‘ayna çalışmasını yapıyorum. Öğrenirken çok zorlandım ama severek yaptığım bir iş. Evlerinde oturan herkese tavsiye ederim. Hem yeni birşeyler öğrenilmiş oluyor hem de en güzel vakit geçirme yöntemi diyebilirim. Yeni arkadaşlarda edindim. Çok memnunum.’ İfadelerini kullandı.

Diğer öğretmen, Nadide Uşargil ise MERHABA’ya şöyle konuştu: ‘Sedef kakma kursumuz Kültür Müdürlüğünün açmış olduğu 3 aylık bir kurs. Arkadaşlarımız memnun. Zor bir sanat ama öğreniliyor. Şimdiye kadar tamamlanmış olan bir çalışmamız yok devam eden çalışmalarımız var. Çerçeve, sandık, ayna yapılıyor. Şekerlik yapacağız. Ahşapların üzerine tatlı su midyesi, teller, kayın ağacından yapılıyor, pirinç teller var. Ceviz ağacından yapılan çalışmalarımızda mevcut.’
SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.