Balıkesir Merhaba Gazetesi

El Ele Sağlığa yürüdüler

El Ele Sağlığa yürüdüler
25 Mayıs 2015 - 0:04

Genel

İki şehirden de katılımın yoğun olduğu sağlık yürüyüşünde Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Balıkesir Halk Sağlığı müdürü Hakkı Özçoban, Çanakkale Halk sağlığı Müdürü Burhan Kütük, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Servet Kocaöz, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Kenan Eliuz ve çok sayıda yönetici katıldı. Balıkesir Valisi Mustafa Yamanında katılacağı bildirilen programda, Vali Mustafa Yaman son dakika program değişikliği nedeniyle yürüyüşe katılamadı.
Şehirden Uzak, Doğaya Yakın
“El Ele Sağlığa yürüyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen yürüyüşte köyde bulunan 1700 yılında yapılmış olan Tarihi Cami ve kesme taştan yapılma evler ve köy sokakları gezildi. Daha sonra çam ormanları ve zeytinliklerin yoğunlukta bulunduğu Kaz Dağlarının ormanlık alanlarına doğru yürüyüş gerçekleştirilirken,  mavi ve yeşilin buluştuğu kaz dağları ve körfez bölgesinin kuşbakışı manzarası katılımcılara güzel anlar yaşattı. Sağlık personelinin Aileleriyle birlikte katıldığı yürüyüşte Şehir hayatından uzaklaşan çocuklar doğayla iç içe geçen yürüyüş programında güzel anlar yaşadılar. Yürüyüşün ardından, küçük çetmi köyünde düzenlenen kahvaltı programıyla yürüyüş son buldu.
Gençlerde Obezite Artıyor
Obezite Haftasıyla alakalı bir açıklama yapan Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü Hakkı Özçoban  Türkiye’ de genç özellikle genç bireylerde obezitenin artış gösterdiğini belirtti. Obez oranının artışının yanı sıra sıklığında arttığını belirten Özçoban “ Obezite oluşmadan korunma büyük önem taşımaktadır. Obeziteden korunma çoçukluk çağından başlamalı. Bu nedenle aile, okul ve çevre yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite  konularında bilgilendirmeliyiz. Obezite tedavisi bireyin kararlılığını ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreç. Obezitenin oluşumunda pek çok faktör etkili olduğu için kafa karışıklığına neden oluyor. Obezite ile mücadelede amaç gerçekçi bir vücut ağırlığı kaybı hedeflenerek, bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yükseltmektir” dedi. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.