Balıkesir Merhaba Gazetesi

Elektrik kesintisi Balıkesir’i felç etti

Elektrik kesintisi Balıkesir’i felç etti
01 Nisan 2015 - 0:04

Genel

Ülke genelinde ve Balıkesir’de yaşanan yaklaşık altı saatlik elektrik kesintisi sırasında telefon haberleşmesi yapılamadı. İşyerlerinde üretim ve hizmetler durdu, şehirde trafik ışıkları çalışmadı.

Türkiye’nin başta büyük il merkezleri olmak üzere Balıkesir’in de aralarında bulunduğu; İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Kocaeli, Samsun, Diyarbakır, Bursa, Bilecik, Hatay, Samsun, Adana, Kocaeli, Çanakkale, Malatya gibi bir çok ilinde elektrikler kesildi.

Kesinti sırasında Balıkesir’de de neredeyse hayat durdu. İşyerlerinde hizmet ve üretim yapılamadı, telefon haberleşmesi de elektrik kesildikten kısa bir süre sonra tamamen durdu. Trafik ışıkları yanmayınca şehrin merkezi noktalarında, kavşaklarında trafik polisleri görev yaparak trafik akışındaki kargaşa önlenmeye çalışıldı.

İşyerleri, iş hanları karanlığa gömüldü. Esnaf, işleri aksayınca dükkanlarının önünde oturup çaresizce elektriklerin gelmesini bekledi.

Uzun süre sonra yeniden elektrik jeneratörleri depolardan çıkartıldı. İşyeri sahipleri, sorunu küçük jeneratörlerle bireysel olarak çözdü.

ENERJİ NİÇİN KESİLDİ

Elektrik kesintisi ile ilgili olarak çeşitli duyumlar ve haberler geldi. Avrupa-Türkiye elektrik hattında kopma yaşandığı ileri sürüldü. Bir iddiaya göre de enerji üreten firmanın bilgisayarlarına siber saldırı oldu.

Elektrik hatlarındaki 50 Hertz (Hz) olması gereken frekansta birden yüzde 10’luk düşüş olduğu ve arızanın bundan kaynaklandığı iddiası ortaya atıldı.

VATANDAŞ ŞAŞKINDI

Elektrikler kesildiğinde Altıeylül Pasajı da bütün iş yerleri gibi karanlığa gömüldü. Sıkıntılı anlar yaşayan pasaj esnafı sıkıntısını dile getirdi.

Salih Köse (65) Elektrik malzemesi satıcısı:

35 yıldır pasajdayım, uzun yıllardır böyle kesinti olmamıştı. Önceki gün de aynı sıkıntıyı yaşadık.

Can Eren (29) Telefon satıcısı: Üç gündür işlerimiz aksadı. Büyükşehir olunca mı böyle oldu anlamadık.

Şahin Sedef (34) Ayakkabıcı: Üç gündür dükkanda ışıldaklarla iş yapmaya çalışıyoruz.

Serpil Küçükçınar (27) Konfeksiyoncu: Müşteriler kapıdan dönüyor. Elektrikler kesildiğinden beri işlerimiz durdu.

Murat Karabulut (30) Berber: Müşterisine elindeki küçük ışıldağın aydınlığında sakal traşı yapmaya çalışan berber Murat Karabut, “Dün ve önceki gün de elektrikler kesildi. Elektrik olmayınca büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bu kesintilerin devam edeceği yönünde dedikodular duyuyoruz”.

Hamdi Tanık (35) Denizli İşhanı’nda çaycı: Telefonlar ve internet üzerinden siparişlerimizi alıyorduk, siparişlerimiz durdu, işler aksadı. İşyerini aydınlatmak için ışıldak satın almak zorunda kaldık.

CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.