Balıkesir Merhaba Gazetesi

ELİ KALEM TUTAN HERKES BU SAYFADA KONUŞUYOR

ELİ KALEM TUTAN HERKES BU SAYFADA KONUŞUYOR
11 Mart 2015 - 0:11

Genel

Eli Kalem tutan herkesin düşünceleri ve yazdıkları mektuptan dökülen sözcüklerde sihir…

Ayşebacı Ortaokulu ve İlkokulu öğrencilerinin yazdığı mektuplarla Çocukça sayfası bugün okurlarımızla buluşuyor.

Eli kalem tutan herkesin iyiliği yayma adına oluşturduğu Değer Eğitimdeki kavramları yaşatma çabası güçlü zincirler oluşturarak hem çocuklarımıza özgüveni hem de okurlarımıza paylaşma imkanını sunuyor.Sevgiyle yazılan cümlelerin kimi istek kimi dilek dolu. Sevgi Sihirli bir anahtar diyen öğrenciler olmazsa olmazımız hoşgörü ve yaymalı bugünlerde dostluk penceresindeki mutluluğu diyor.

BİNNUR KANBER: Kardeşim  Kardeşlerim benden büyük ve küçük olan herkese sesleniyorum. Hepiniz biliyorsunuz ki sevgi dünyada en önemli şeydir. İnsanın içinde sevgi yoksa hiç bir şey yok demektir. Mesela saygı sabır güven ve daha bir sürü şey. Yani her şeyin temeli sevgidir. Belki de sizler ve bizler büyüdüğümüzde, bunlar hiç kimsenin aklına bile gelmeyecek. İnşallah öyle bir şey olmaz öyle bir hayat düşünemiyorum bile. Umarım, büyüdüğümüzde güzel bir hayatımız olur. Tabi hiç kimse sevginin saygının unutulmasını istemez. Ben bir değerlerimiz ile ilgili bir ağaç yapsam ağacın gövdesine “sevgi” ismini verirdim ve dallarına diğer değerlerimizi yazardım. Yani her şey sevgiyle başlar ve yavaş yavaş ilerler. Sevgi her şeyin başlangıcıdır. Bunu bilin ki sevgi varsa her şey vardır.

DİLHAN BÖREKÇİ: Sevgili Kardeşlerim, Hepimizin en temel yiyeceği sevgidir. Sevgi diye duygu olmasa o içimdeki sımsıcak kaynama, sıcakkanlılıktır sevgi hiçbir zaman bitmesin sadece beş harf “SEVGİ” bu beş harf olmasa belki olmazdık ama sevgi temel yiyecek ara öğünler onlarda önemli. Mesela sabır, evet sevgi bunu da içerir hatta sevgi birçok şeyi içerir sabır, hoşgörü, güven, paylaşma, şükretmek, fedakârlık, merhamet, özür dilemek, saygı, affetmek, dürüstlük, doğruluk, yardımlaşma, dayanışma, iyi niyet, vicdan, anlayış, sevgi budur işte. O beş harf en değerli şeydir. Dünyadaki her şeyden daha değerli ama ülkemizde benim gözümde az olan bir şey görüyorum “dayanışma” sevgi olmazsa dayanışma da olmaz.

Örneğin bir iş adamı sabah erkende tüm mutsuzluğuna rağmen, kalkıp karısına bir buse kondurdu ve gülümsedi oğluna kocaman öpmüş ve gülümsemiş. Apartman görevlisine günaydın demiş ve gülümsemiş duraktaki insanlara merhaba ve günaydın demiş otobüsteki şoföre tebessüm etmiş ve o adam off! yine sabah oldu daha bir sürü iş var deyip geçseydi ama her şeye rağmen o sevgiyi gösterdi. Eşi gündeki kadınlara gülümsedi bir çok gülümseme çocuk okuldaki tüm arkadaşlarına gülümsedi. Bir çok gülümseme oldu o gün. Bankaya gelen müşterilere, apartman görevlisi apartmandakilere… Bizim ülkemizde çoğu mutsuz işsiz hayatta kopmuşçasına insanlar umudunu yitirmiş. Hepimizin her bir hedefi bir umudu olmalı birbirimizi kollamalıyız kimse kimsenin ekmeğine göz dikmemeli. Bacılarımıza yan gözle bakmamalıyız. Herkes helal lokma yemeli. Paylaşmalıyız ve böyle ülkemizdeki sevgi ve diğer duygulara sahip çıkalım bu değerlerimiz hiç bitmesin ve duyarlı oldum herkes öfkesinin kontrolünü ayarlasın ve birbirimizi hiç kırmayalım.

ELİF SAY: Kardeşim, Sevginin olmadığı, tüm insanların kavga ettiği, saygısız bir dünya düşünün. İnsanlarda anlayış kalmamış iyi niyet diye bir şey yok.  Paylaşma ve sabrın adını bile duymamış insanlar var. Her halde böyle bir dünya yaşanılmaz olurdu. Halbuki onun yerine tüm insanlar kardeş olsa, dürüstlük ve dayanışmanın olduğu dünya mutlu ve huzurlu insanlarla dolsa daha iyi olmaz mıydır? Gerçekten de böylesi daha iyi olurdu. Ama tüm insanlar böyle değil. Biz öyle olmayalım. Hayvanları insanları sevelim. Haksızlıktan yana olmayalım. Çevremizi sevelim, koruyalım. Yerlere çöp atmayalım. Temiz ve dürüst bir dünya için el ele verelim. Doğruluktan ayrılmayalım. Umarım artık bu mektubu okuduktan sonra sende böyle iyi bir insan olursun.

HÜSEYİN BAŞKURT: Sevgili Kardeşim, dünyada artık birbirleriyle hiç konuşmuyorlar. Sevgi saygı göstermiyorlar. Sokaklarda evin önünde oturup hiç muhabbet etmiyorlar. Herkes evine girmiş evinde oturuyor. Çocuklar bile dışarı çıkıp oyun oynamıyorlar. Dünya’da sevgi ve saygı olmazsa hiç kimse istediğini yapama. Sanki evde değil de hapiste gibi hissedersiniz.  Sevgi ve saygı insanı güzelleştiren bir şeydir. Sevgi ve saygı olmazsa işte böyle sıkıcı ortamlar meydana gelir. Sevgi ve saygı kadar iyi bir şey yoktur. Biz insanlara sevgi ve saygı gösterirsek bizde karşılığında sevgi ve saygı alırız. Sevgilerimle.

NİDA AKMAN: Kardeşim, Nasılsın iyi misin? Beni sorarsan bende iyiyim. Biliyor musun? Bazı insanlar dünyaya niçin geldiklerini bilmiyor. Ama sen bilirsin demi. Çünkü sen sevgi dolu birisin. Sende hep dayanışma olsun olur mu? Evet. Şimdi sana bir hikâye anlatacağım. Bir varmış bir yokmuş. Çok uzaklarda bir kasaba varmış. Burada da herkes birbirine yardım edermiş. Yine bir gün kasabaya bir yabancı gelmiş.  Bu yabancı hiç dayanışma diye bir şey bilmiyormuş. Çünkü onların ülkelerinde hiç dayanışma yokmuş. O akşamüstü bir manavın dükkânını zorla almaya kalkmışlar. Oradaki bütün esnaflarda ona yardım etmişler. Yani dayanışma. O da çok şaşırmış. Gece olmuş. Herkes uyumuş ve sabah olmuş. Yabancı gencin yardıma ihtiyacı olmuş. Sonunda herkes ona yardım etmiş. Ve artık yabancı genç anlamış ki dayanışma çok önemli. Ve içinden demiş ki, dayanışma çok önemli bende böyle davranacağım. İnsanlığın ölmemesi için Dayanışma da ölmesin. Sende bu dayanışmayı hiç kaybetme. Görüşmek dileğiyle.

SILA KORKMAZ: Kardeşim, sevgiyi bil eğer bilmiyorsan hemen öğren. Birbirinize sevgi ile yaklaşın unutmayın ki sevgi bütün kapıları açan sihirli bir anahtardır. Sadece sevgi değil, saygı, hoşgörü, iyi niyet, sabır, merhamet bu kadar değil ama bunlar en çok kullandıklarımız. Şimdi beni iyi dinleyin size bir filmde baktığım ve çok üzüldüm şeyi anlatacağım. O filme köpeklerin bir yeri kanadığında ya da kırıldığında o köpek eziyet vermesin diye o köpeği öldürüyorlar. Yani size anlatmak istedim bu insanlarda sevgi merhamet kalmamış.

SUDE TÜKENMEZ: Sevgili Arkadaşım, Nasılsın iyi misin? Beni sorarsan ben çok iyiyim. Çünkü arkadaşlarım, öğretmenlerim sevgi dolular. Tabi ki bende sevgi doluyum. Geçenlerde ailemle televizyon izliyorduk. Bir adam karısına ve çocuklarına zarar vermiş. Bu adam da sevgi diye bir şey kalmamış. Sevgi diye bir şey olmasaymış herkes bu adam gibi birbirine zarar verecekmiş. Sen de benim gibi sevgi dolusun. Ben seni sevgi dolu umuyorum, umarım sevgi dolusundur. İleri zamanlar da sevgi diye bir şey kalmazsa dünya diye bir şey de kalmaz. Bir insan da sevgi yoksa saygı da yoktur. Bir insanı seversen o da seni sever. Bir insana saygı gösterirsen o da saygı gösterir. Saygı da sevgiye benzer nasıl sevgi olmayınca dünya olmazsa saygı olmayınca da dünya olmaz. İnşallah sevgi de saygı da ömür boyu sürer.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.