Balıkesir Merhaba Gazetesi

Emekçi’nin Hakkı İçin Ortak Hareket

Emekçi’nin Hakkı İçin Ortak Hareket
15 Ocak 2021 - 17:01

Emekçi’nin Hakkı İçin Ortak Hareket

Birleşik Kamu İş Balıkesir İl temsilciliği  yaptığı açıklama ile Emekçileri Sefalet Oranlarına Karşı Birlikte Hareket Etmeye Çağırdı. Konuyla ilgili  Birleşik Kamu İş Balıkesir İl Başkanı Mustafa Demiralp, Eğitim İş Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün ve Genel Sağlık İş Sendikası İl Temsilcisi Dr. Hüseyin Gündoğdu dün bir açıklama yaptı.

Birleşik Kamu İş Balıkesir İl Başkanı Mustafa Demiralp Tüik’e yüklendiği açıklamasında Türkiye İstatistik Kurumu’nun gerçek verileri açıklamadığını iddia etti. Demiralp, “Markette, pazarda gıda ürünlerinde fiyat artışı son bir yılda %30’ları buldu. Son bir yılda doğalgaza %34, elektriğe %33 oranında zam geldi. Açıklanan enflasyon oranı ile yıl boyunca yaşanan zamlar ve harcama oranlarındaki düşüş karşılaştırıldığında, gerçek enflasyonun %14,6’lık orandan daha fazla olduğu hemen herkesin malumudur. Açıklanmış olan oran çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonunu değil;  sadece iktidarın istediği oranı yansıtmaktadır. Eminiz ki TÜİK verilerini manipüle edenler, ülkede ısrarlı bir şekilde ekonomik kriz yokmuş gibi hissettirmeye çalışanlar dahi,  gerçek enflasyonun bu olmadığını çok iyi biliyorlar” dedi.

“Krizin Faturası Emekçiye Yüklenmiştir”

“Açlık sınırı son bir yılda %19 artarken, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam geldi. Bu yıl da TÜİK’in çarpıtmaları sayesinde memur ve emekliler, açlık sınırının altında bir zam artışına mahkum edildi. TÜİK, memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu. Faiz lobisi ile mücadele ettiğini iddia edenler, ülkeyi en yüksek faiz oranlarında Avrupa 1.si Dünya 10.su yaptılar. İktidar böylesi bir ortamda emekçilere sefaleti ve açlığı layık görmüş, krizin faturasını bir kez daha emekçilerin sırtına yüklemiştir.”

“Kamu Emekçisi Masada Satılmıştır”

“2019 Ağustos’unda Hükümet ile Memur-Sen, kapalı kapılar ardında danışıklı satış sözleşmesi imzaladı. Kamu emekçilerini sefalet ücretine mahkum etikleri yüzdelik dilimleri de Hakem Kuruluna ilan ettirmişlerdi. O gün sahnelenen komedi ile kamu emekçilerini masada satan, sözleşmeyi tarihi bir başarı olarak sunan turkuvaz konfederasyon; bugün tarihi bir rezalete imza attığını hem yaptığı itirazla hem de sebep olduğu sefalet zamlarıyla göstermektedir.”

Emekçilerin Taleplerini Dile Getirdiler

Milyonlarca kamu emekçisi, emeklisi ve ailelerini sevindirecek ve her dönem yaşadığımız kayıpların giderilmesini sağlayacak koşullar şunlardır: AKP iktidarı ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir. Kamu çalışanlarımızın kayıpları telafi edilmeli,  toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı, emekçilere ve emeklilere ek zam verilmelidir. Kamu emekçilerinin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 30 oranında zam yapılmalıdır. Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı %7.36 olarak ilan edildiği anlayış terk edilmeli memurun aldığı %3 oranlı sefalet aldatmacasında vazgeçilmelidir. Emekçilerin;  temel ekonomik sorunları arasında yer alan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek borçluluk gibi sorunlara kalıcı çözümler için kamucu politikalara dönülmelidir. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Vergi dilimi yüzde 15’ten yüzde 10 düşürülmeli ve sabit tutulmalıdır.

EĞİTİM İŞ “EK ÖDEME’NİN ÜSTÜ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Eğitim İş Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün: Hükümet  ve yetkili sendika eğitim emekçilerinin haklarını da ödememektedir. Cumhurbaşkanının seçim vaadi olan 3600 ek gösterge henüz uygulanmamıştır.  Ayrıca; üniversite mezunu kamu çalışanlarına 2012’de verilen ek ödeme; eğitim  çalışanları için de vaad edilmiş, ancak 2012’den bu yana hiçbir şekilde sözleşme masasına ya da gündeme getirilmemiş, üstü örtülmeye çalışılmıştır.”dedi.

Gündoğdu “Peki; Ya Sağlık Emekçilerinin Hakkı?”

Genel Sağlık İş Sendikası İl Temsilcisi Dr. Hüseyin Gündoğdu: “Çalışan tüm emekçiler, iktidarın ekonomi politikalarının bir sonucu olarak; enflasyon baskısın altında ezdirilmektedir. Gerçek enflasyon değerleri; hükümet tarafından TÜİK aracılığıyla düşük gösterilmektedir. Bugün pandemi nedeniyle; ‘’sağlık emekçilerinin hakkını ödeyemeyiz’’ diyen yetkililer sadece 3 aylık ek ödeme yaparak, sağlık emekçilerinin haklarını  gerçekten de ödeme niyetinde olmadıklarını göstermişlerdir. Ayrıca salgınla mücadele süreci de sağlıklı yönetilmemektedir. Yurdumuzda 150 milyon doz aşı ihtiyacı varken, ne yazık ki toplam aşı bağlantısının 55 milyon kadar olduğundan bahsedilmektedir”.M.Can Akyürek

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.