EkonomiGündemTürkiye Gündemi

Emeklilere Seyahatte Yüzde 20 İndirim

Ulaştırma Bakanlığının, "Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde Değişiklik" kapsamında, şehirler arası otobüs seyahatlerinde emeklilere yüzde 20 indirim

Emeklilere Seyahatte Yüzde 20 İndirim

Ulaştırma Bakanlığının, “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik” kapsamında, şehirler arası otobüs seyahatlerinde emeklilere yüzde 20 indirim

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlıktan edinilen bilgilere göre, yönetmelikte yapılan değişiklikler, uygulanabilirliğin artırılması, caydırıcılığın sağlanması, taşımacıların mevzuattaki boşluklardan yararlanmaması ve mevzuatın adil ve sürdürülebilir şekilde uygulanması amacıyla gerçekleştirildi.

Bayram Tatili Oncesi Otobus Seferlerinde Yogunluk Bekleniyor 4

Emeklilere Yüzde 20 İndirim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2024’ün “Emekliler Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla, otobüslerle şehirler arası seyahat edecek emeklilere yüzde 20 indirimli bilet alma imkanı sağlandı. Bu düzenleme, emeklilerin seyahat masraflarını hafifletmeyi hedefliyor.

Yerli Üretim Otomobillere Teşvik

Yerli üretim otomobillerin asgari kapasite hesabında yüzde 50’den fazla değerlendirilmesine imkan tanınarak, yerli üretim otomobil kullanacaklara teşvik getirildi. Bu düzenleme, yerli otomobil üretimini desteklemek amacıyla yapıldı.

Bayram Tatili Oncesi Otobus Seferlerinde Yogunluk Bekleniyor 1

Sürücü Eğitim Araçları İçin Belge Şartı Kalktı

Sürücü eğitim aracı olarak kullanılan taşıtlar için ticari taşıma yapılmaması kaydıyla yetki belgesi alma zorunluluğu kaldırıldı. Bu değişiklik, sürücü kurslarının işleyişini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Diğer Önemli Düzenlemeler

  • Yaş Şartı: Yetki belgesi alacakların 15 yaşından büyük olması şartı getirildi.
  • Tecrübe Şartı: Uluslararası eşya taşımacılığı yapacaklar için getirilen tecrübe şartına ilişkin tereddütlerin giderilmesine yönelik düzenleme yapıldı.
  • Asgari Kapasite Şartı: Ticari yolcu, eşya ve nakliyat ambarı işletmeciliği faaliyeti yürüten firmaların yetki belgelerine ilişkin belirlenen asgari kapasite şartında düzenlemeye gidildi.
  • Belge Ücretleri: Yetki belgesi sahibi gerçek kişilerin ölümü halinde iade edilecek belge ücretlerine ilişkin esaslar belirlendi.
  • Yanıcı Maddeler: Yanıcı, yakıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin otobüslerin bagaj kısmında taşınmasının engellenmesi için uygulanan müeyyideler ağırlaştırıldı.
  • Belge İptali: Taşımacıların aldığı yetki belgelerinin kapsamı dışında faaliyet yürütülmesi nedeniyle iptal edilmesi halinde, yeniden alınacak belgelere uygulanan indirimin kaldırıldığı bildirildi.

Yeni düzenlemeler, taşımacılık sektöründe güvenliği artırmayı ve adil bir düzenleme ortamı sağlamayı hedefliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu düzenlemelerle taşımacıların ve yolcuların haklarını korumayı amaçlıyor.

Bayram Tatili Öncesi Otobüs Seferlerinde Yoğunluk Bekleniyor

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu