Balıkesir Merhaba Gazetesi

EN DUYGULU YEMEK

EN DUYGULU YEMEK
18 Mart 2016 - 0:30

Genel

EN DUYGULU YEMEK

Çanakkale Zaferinin 101. Yıl dönümü nedeniyle yemekhane menüsünde yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı vardı. İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz, Rektör Prof. Dr. Kerim Özdemir, Gaziler, öğretim üyeleri ve öğrencilerin yemekhanede birlikte yedikleri yemek duygusal anlar yaşattı.

Çanakkale Zaferinin 101. Yıl dönümü nedeniyle dün Balıkesir Üniversitesi Merkez Yemekhanesinde özel menü çıkarıldı. Ücretsiz verilen yemekte yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı vardı. Balıkesir Üniversitesi Çanakkale Gönüllüleri Topluluğunun hazırladığı Çanakkale Özel Sergisi öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı. Saat 12.00 itibariyle başlayan yemek sırasında Çanakkale türküleri seslendirildi. Bu türkülerle birlikte anlamlanan yemek, öğrencilere duygusal anlar yaşattı. Balıkesir Üniversitesi Merkez Yemekhanesinde verilen yemekte, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir, gaziler, bölüm başkanları, öğretim görevlileri ve öğrenciler yer aldı.

Türküler Duygulandırdı

Balıkesir Üniversitesi Merkez Yemekhanesinde dün Çanakkale Zaferinin 101. Yıl dönümü nedeniyle yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı verildi. Ücretsiz verilen yemek sırasında çalan Çanakkale türküleri duygulu anlar yaşattı. Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz, öğretim görevlileri, gaziler ve öğrencilerin katıldığı yemekten sonra Çanakkale Özel Sergisi gezildi.

Çanakkale Şehitleri Sergisi

Yemekhanede yenilen yemeğin ardından, Çanakkale Gönüllüleri Topluluğu tarafından açılan Çanakkale Özel Sergisi gezildi. Balıkesir Üniversitesi Çanakkale Gönüllüleri Topluluğu Başkanı Onur Güvenç, ‘ Bugün burada Çanakkale Savaşının 101. Yıl dönümü nedeniyle bu sergiyi açtık. Amacımız Çanakkale Zaferini kazanan, topraklarımızı kanlarıyla sulayan ecdadımızın isimlerini unutturmamak. Gelecek kuşaklara taşımak. Bizim için verdikleri bu büyük mücadeleyi hiç unutmadık, asla unutmayacağız. Biz Çanakkale Gönüllüleri Topluluğu olarak şehitlerimizi yad edecek ve onları her an anımsatacağız.’ İfadelerini kullandı. Onur Güvenç ve yönetim kurulundaki arkadaşı Çanakkale askeri kıyafetini giyerek sergi sunumunu yaptı. Sergiyi gezen Rektör Prof. Dr. Kerim Özdemir’ e eşlik eden Onur Güvenç, resimlerin anlatımını yaptı. Sergi gezildikten sonra Moleküler Biyoloji bölümünde yüksek lisans öğrencisi Ehed Muhammed Aymaz tarafından Çanakkale Şehitleriyle ilgili bir şiir okundu. Konukları duygulandıran şiir alkış aldı.

‘Türkün Ateşle İmtihanı’

B.MERHABA’ya konuşan Rektör Prof. Dr. Kerim Özdemir, ‘Bugün Çanakkale Zaferinin 101. Sene-i devriyesi. Biz bugünkü nesiller, o günlere savaşan askerlerimizin nelerle beslendiğini daha iyi anlamak açısından böyle bir menü sunduk. Bu menüyü birlikte tattık. Böylelikle de Çanakkale Savaşında savaşan askerlerimizi andık. Daha sonra öğrencilerimiz tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi sergimizi gezdik. Bu savaş hepimiz açısından çok önemli bir yere sahip. Adeta Türk’ün ateşle imtihan olduğu günlerde umut aşılamış. Gelecek zaferler için umut yaratmıştır. Kurtuluş Savaşının başarıyla sonuçlanmasında bize umut vermiştir. Bugün ülkemizde rahatça yaşayabiliyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz. Şehitlerimizin verdiği fedakarlıklar sayesinde bugün buralardayız. Gençlerimiz bu fedakarlıkları unutmamalı. O günün zorlu şartlarını bilmeli ve ona göre yaşamalılar.’ Diyen Rektör Prof. Dr. Kerim Özdemir, gençlere mesajlar verdi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.