Balıkesir Merhaba Gazetesi

En güzel Yağcıbedir Halısı seçildi

En güzel Yağcıbedir Halısı seçildi
03 Eylül 2014 - 0:02

Genel

En güzel Yağcıbedir Halısı seçildi
Her yıl geleneksel olarak yapılan Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri kapsamında, ev hanımlarının emek vererek dokudukları Yağcıbedir halılarının yarışması yapıldı.

07

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda yapılan yarışmaya 36 halı katıldı. Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve ilçede faaliyet gösteren halı satıcılarından oluşan komisyonun yaptığı değerlendirmede en güzel Yağcıbedir Halısı Çakıllı mahallesi halılarından seçildiği açıklandı.
Bu yıl 16. Uluslararası Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri etkinlikleri 3 bugün başlayacak. Bu kapsamda adına festival düzenlenen ve gelecek nesillere kültür mirası olarak bırakılmaya çalışılan Yağcıbedir halısı yarışması yapıldı. Festivalde sergilenecek olan ilk 3 halının seçiminin yapıldığı yarışmaya bireysel katılımın yanında Eşmedere, Eğridere ve Çakıllı Mahalleleri’nden yoğun bir katılım olduğu belirtildi. Komisyon üyeleri tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:
Yarışmaya katılan Yağcıbedir halılarında ip ve boya kalitesi, desenlerin orijinalliği, dokuma kalitesi, halı ebadı, gönyesi, kilimlik, kenar örgü ve saçak işçiliği, desenlerin orijinalliğine bakılarak puanlama yapılıyor. Ayrıca, halıda dikkate alınan temel değerlerde renk uyumu, desenlerin halı üzerindeki kompozisyonuna bakılıyor. Festival süresince sergilenecek ve Yağcıbedir’in bilinen ve tanıtımda beklentileri karşılayacak en iyi halıyı seçeceğiz. El emeği, göz nuru olan ve her biri dokuyan ve değerlendirenler için de ayrı bir değerde olan halıların seçimi oldukça zor oluyor.”
Yapılan seçmelerde kültürün yaşatılması adına her ilmekteki emek adına halıların göz alıcı güzelliği karşısında komisyon üyeleri seçim yapmakta zorlanıyor. Dereceye giren halılar, gelecek yıllarda yeni dokunacak halılara örnek oluşturacak olması ve Yağcıbedir kültürünü genç kuşaklara aktarılması adına en iyi Yağcıbedir halısını seçeceğiz ve seçilen halılar festival süresince sergilenecek. Dereceye giren halıların ödüllerinin, festivalin son gününde Uğur Işılak konseri öncesi verileceği ifade edildi. Yarışmada 1. olan halı sahibine 9 Küçük Altın, 2. olan halı sahibine 7 Küçük Altın ve 3. olan halı sahibine 5 Küçük Altın ödül verileceği açıklandı.
Festival Coşkusu Başladı
16. Uluslar arası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri coşkusu ilçede erken başladı. Festival kapsamına gerçekleştirilecek Ata sporu Yağlı Güreşleri için Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Belediye Meclis Üyeleri ve Daire Amirleri birlikte sokaklarda davullar ve Zurnalar eşliğinde vatandaşları davet etti. Bir ilke imza atan Başkan Yavaş halkında Ata sporu güreşe sahip çıkması için mink güreşçilerle birlikte sokak sokak gezerek davet etti.
HABER: İSMAİL KOCA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.