Balıkesir Merhaba Gazetesi

En neşeli ders bu ders

En neşeli ders bu ders
08 Nisan 2015 - 0:02

Genel

‘Doğa için ritim tut’ etkinliğinde Orff  Metodu ile müzik yeteneklerini ortaya çıkartmak için ritim tutup, dans eden Burhan Erdayı öğrencileri, en zevkli ders saatlerinden birini yaşadılar.

Burhan Erdayı İlköğretim Okulu öğrencileri, belki de en ilginç ve unutulmaz derslerinden birini yaşadı. Öğrenciler, ‘Doğa İçin Ritim Tut’ etkinliğinde hem dans ettiler hem de ritim tuttular. 3. ve 4. sınıf öğrencileri, Bandırma Rapsodi Müzik Uygulama Merkezi eğitmeni Ahmet Uysal’ın uyguladığı Orff metodu ile heyecanlı ve neşeli dakikalar yaşadı. Burhan Erdayı İlköğretim Okulu Müdürü Mahmut Osta, uygulamanın ‘Değerler Eğitimi’ kapsamında yapıldığını belirtti.

Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen programa eğitmen olarak katılan Ahmet Uysal yaptıkları bu program ile Orff metodu olarak adlandırılan yöntemi kullanarak, bireyin içindeki müzik yapabilme yetisinin dışavurumunu sağlayarak kendi potansiyelinin farkına varabilmesini amaçladıklarını belirtti. Ritmin fiziksel ve ruhsal faydalarından bahseden Uysal,  yapılan bu çalışmanın öğrencilerin ruh dünyasını zenginleştirdiğini, müzik yeteneklerini keşfetmelerini sağladığını, öğrencilerin konsantrasyonunun arttığını vurguladı.

ORFF YÖNTEMİ NEDİR?
Alman Besteci ve Müzik Eğitimcisi Carl Orff tarafından geliştirilen bir metot. Bu metodun en temel öğesi, dans, müzik, konuşma, dil, vücut ve hareket birlikteliğidir. Bu temel öğeleri kullanarak orff metodu uygulandığında, çocukta müzikal yönden gelişme sağlanır. Aynı zamanda bu gelişmeyle birlikte, çocukta öğrenme disiplini, grup sorumluluğu alma, başkaları ile çalışmayı öğrenme ve dikkat becerilerinin geliştirilmesi sağlanmaktadır. Taklit ve keşfetmenin, doğaçlama ve müzik yazarlığına yol açması ile aktif bir şekilde öğrenmeyi sağlar. Okuma ve yazmayı öğrenmeden önce çocuk konuşmayı öğrenir. Bu yöntemde; müzikte kullanılan ritim elemanlarından yararlanılır.
HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.