Balıkesir Merhaba Gazetesi

Engel denetimi devam ediyor

Engel denetimi devam ediyor
14 Kasım 2014 - 0:13

Genel

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu Sındırgı’daydı

Engellilerin sokaklarda ve kamu binalarında karşılaştıkları zorlukların ortadan kaldırılması için engelli derneklerin ilçelerdeki denetimleri devam ediyor.

Yerel yönetimlerin, engelli vatandaşların günlük hayatlarında, sokaklarda, kamu binalarında karşılarına çıkan zorlukların ortadan kaldırılması, engellilere uygun düzenlemeler yapılması için engelli dernekleri yöneticilerinden oluşan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu’nun ilçelerdeki denetimleri devam ediyor.

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu üyeleri, geçtiğimiz gün de Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ı ziyaret ettiler. Komisyonu oluşturan üyelerden Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şube Başkanı Zeki Uslu, Görme Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Salih Aslan, yöneticilerden Şabettin Gökten ve Gülsüm Genç, ilçede incelemelerde bulundu. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Bizler de kaldırımları, caddeleri tamamen engelli vatandaşlarımız düşünülerek, uluslararası standartlara uygun hale getirileceğiz” diyerek engellilere uygun düzenlemeler yapılacağını açıkladı. Başkan Yavaş, dünyada yaygınlaşan, ülkemizde de uygulamaları olan Cittaslow  “Sakin Şehir”  olmaya Sındırgı’nın da aday olduğunu açıkladı. Yavaş, bunun için ileri sürülen 50 kriterden 7-8 kadarının da engellilerle ilgili olduğunu vurguladı.

Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şube Başkanı Zeki Uslu, çalışma ziyaretlerinde engelli hayatına engel olan olumsuzlukları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bildirdiklerini belirtti. Uslu, istatistiklere göre Balıkesir’de 20 bin 569 engelli, Sındırgı’da ise 200 engelli olduğunu bildirdi. Görme Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Salih Aslan ise, yeril yönetimlerin bu konuda yapılın yasal düzenlemelere uyulması çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.