Balıkesir Merhaba Gazetesi

Engelli gençleri askere uğurladılar

Engelli gençleri askere uğurladılar
12 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

Burhaniye’de yaşayan ve askerlik çağına gelen vatandaşların asker uğurlaması önceki gün yapıldı. Burhaniye Belediyesi, zihinsel ve fiziksel engelleri nedeniyle yaşıtları gibi askere gidemeyen engelli bireylerin, vatani görevlerini yerine getirebilmeleri için başlatılan 1 günlük askerlik uygulamasından yararlanan engelli gençler için uğurlama tertip etti.

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, asker uğurlaması törenine katılarak gençler ile sohbet etti. Ailelerin duygusal anlar yaşadığı törende, gençlerin omuzlarına Türk Bayrağı işlemeli yemeniler bağlanarak bayraklar eşliğinde davul zurna ile uğurlandılar. Başkan Uysal, askere giden gençleri Subaylara teslim ederken arabalarına bizzat elleriyle bindirdi.

Uğurlama törenine gençlerin ailelerinin yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç, Belediye Meclis Üyeleri Sevda Padem ve Mehmet Emin Işık katıldı.
Mayıs 2014 tarihinden itibaren uygulamaya konulan ve Askerlik Kanunu kapsamında silâhaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirebilmesi ve kısa sürelerle de olsa kışla ortamı yaşayarak bu hazzı tatmasına imkân sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce temsili askerlik uygulaması yürürlüğe konmuştu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.