Balıkesir Merhaba Gazetesi

Engelliler sertifikalarını aldı

Engelliler sertifikalarını aldı
21 Şubat 2015 - 0:10

Genel

Altıeylül Halk Eğitim Merkezi ve Balıkesir Sakatlar Derneği işbirliğinde açılan engelli bireylere yönelik mesleki ve teknik kurslar alanında ‘Hasta Kabul İşlemleri’ kursunu başarıyla tamamlayan engelli kursiyerlere sertifikaları verildi.

Altıeylül Halk Eğitim Merkezi ve Balıkesir Sakatlar Derneği işbirliğinde açılan engelli bireylere yönelik mesleki ve teknik kurslar alanında ‘Hasta Kabul İşlemleri’ kursunu başarıyla tamamlayan engelli kursiyerlere Valilik Binası Necatibey Toplantı Salonunda sertifikaları verildi.

Törende konuşma yapan Altıeylül Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süreyya Eray, “Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın kamuda ve özel kuruluşlarda istihdamı son yıllarda artış göstermekte. Engelli bireylere mesleki beceri kazandırabilmekten mutluluk duyuyoruz. Engellilere yönelik yaptığımız kurslar ve özel eğitimde eksikliğini gördüğümüz donanımlı personel ihtiyacına yönelik kurslarımıza devam ediyoruz. Örneğin özel eğitim bireylerine yaklaşım kursu aynı kursiyerlerimize işaret dili, çocuk gelişimi, ilkyardım gibi eğitimler veriyor ve personel mezun etmeyi hedefliyoruz. Bizler inanıyoruz ki kaldırılması en zor engel zihinlerde ve yüreklerde olan engellerdir. Diğer engeller eğitim, gayret ve kararlılıkla aşılabilecektir. Bugün burada bunun en güzel örneğine şahit oluyoruz. Engelli kardeşlerimiz dört ay boyunca kurslarına devam ettiler ve başarıya ulaştılar. Hepsini tebrik ediyorum. Azim ve kararlılıkları mesleklerini ellerine alana kadar devam eder” dedi.

Sakatlar Derneği Başkanı Zeki Uslu, “Devletimizin engelliye bakışı son yıllarda pozitif anlamda değişmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, 2014 yılı itibariyle kamu ve özel sektörde çalışan engelli sayısı 92 bini aşmıştır. 2001 yılında eğitim öğretime dahil edilen engelli sayısı 53 bin iken 2014 yılı itibariyle 231 bine ulaşmıştır. Bu özet veriler bile devletimizin son 10 yılda engelli vatandaşına verdiği önemi açıklamaya yetmektedir. Derneğimizin talepleri doğrultusunda Altıeylül Halk Eğitim Müdürlüğümüzce bu kapsamda açılan “hasta kabul işlemleri” kursu başarı ile tamamlanmıştır. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda da 2015 yılı için yeni kurslar, sanatsal faaliyetler derneğimizce planlanmıştır. Engellilere pozitif ayrımcılık uygulayarak ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımlarını desteklerini yüzlerinden içimizi ısıtan tebessümlerini eksik etmeyen başta Sayın Valimiz olmak üzere Belediye Başkanlarımıza, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.”

Sertifika Törenine Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Altıeylül Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süreyya Eray, Sakatlar Derneği Başkanı Zeki Uslu ve üyeleri katıldı.

GAMZE ATİLA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.