Balıkesir Merhaba Gazetesi

ENGELLİLERE TEMSİLİ ASKERLİK

ENGELLİLERE TEMSİLİ ASKERLİK
12 Mayıs 2015 - 0:15

Genel

Balıkesir’de, bedensel ve zihinsel engelli 94 kişi için temsili askerlik töreni yapıldı
Balıkesir’de  temsili askerlik uygulaması kapsamında 94 engelli üniforma giyip yemin etti.

Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının nizamiyesinde askerlerin davul zurnayla karşıladığı engelliler, kayıt işlemlerinin ardından otobüslerle üniformaların dağıtıldığı merkeze götürüldü.

Üniformalarını giydikten sonra aileleriyle fotoğraf çektiren engelliler, yine araçlarla tören alanına taşındı.

Törende, Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ilişkin bilgi verildi. Daha sonra engelli askerler ant içti.

Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel yaptığı konuşmada, okulun gurur ve onur günlerinden birini yaşadıklarını söyledi.

Bu gururu yaşatan engellilere teşekkür eden Tokel, şöyle konuştu:

“Bizlerin moralini bugün daha yükseklere taşıdınız. Sizlere özellikle teşekkür ediyorum. Bugün yemin ettiniz. Bu yemine buradaki anne, babalarınız ve silah arkadaşlarınız hep birlikte şahit oldu. Bu vatan için tarihin safhalarında bedenleri topraklara düşen şehitlerin ruhları da bu yemine şahitlik etti. Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşlarının ruhları da bu yemin törenine şahitlik etti. Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden biridir. Türk Silahlı Kuvvetleri, milletin bağrından çıkmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde birlik ve beraberlik ruhu çok yüksektir. Sizlerle bugün çok daha güçlendik.”

Törende Garnizon ve Okullar Komutanı Tuğgeneral Lokman Ali Yılmaz, Tuğgeneral Tokel ve Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu yemin eden engellilere hediye verdi. Tören, davetlilerin asker karavanasından yemek yemesiyle sona erdi. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.