Balıkesir Merhaba Gazetesi

“ENGELLİLERİN TOPLUMDA SAYGINLIĞI OLMALIDIR”

“ENGELLİLERİN TOPLUMDA SAYGINLIĞI OLMALIDIR”
04 Aralık 2014 - 0:15

Genel

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şubesinin düzenlediği etkinlik dün yapıldı.

Törene Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Emniyet Müdürü Feridun Boz ve daire müdürleri katıldı. Törende Engelli Spor Kulübü Bocce Spor Sahasının açılışı ve ihtiyaç sahiplerine akülü araçların dağıtımı yapıldı.

Sakatlar Derneği Başkanı Zeki Uslu programda yaptığı konuşmada, “Engelliler hayata bir adım geride başlarlar. Herkes bir engelli adayıdır. Bu şehirde binlerce engelli yaşamaktadır. Bir kısmı engelinden dolayı bir kısmı cesaretini kendinde bulamadığı için evlerinden çıkamamaktadır. Şahsım ve temsil bu kardeşlerim adına hepinizi selamlıyorum.

Engelinin toplumda bir yeri ve saygınlığı olmalıdır. Herkes bir engelli adayı olduğuna göre engelliye yatırım geleceğe ve insanlığa yatırım olduğu bilinci yayılmalıdır. Fırsat verildiği takdirde her engellinin çok iyi yapabileceği bir şey mutlaka vardır. Bunun açığa çıkarılması harekete geçirilmesi elbette o kardeşlerimizin temsilcisi olarak bize düşmekte.

Büyükşehir belediyesi göreve başladığı günden bugüne bizlere her türlü desteği vermektedir. Sandalye talebimizi gerçekleştirdiler. Böylelikle kardeşlerimin yaşam kalitelerinin artmasına vesile oldular. Ayrıca Bocce sahasının yapılmasını da sağladılar. Bu noktada hem Büyükşehir belediyesi hem de Altıeylül Belediyesine bizlere böyle bir sahayı kazandırdıkları için herkes adına teşekkür ederim. Sayın Valim ve gelen misafirlerimize bu gün bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederim” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ise, “Engelli kardeşlerimize değer veriyor, onları topluma kazandırmak için elimizden geleni yapıyor. Eksikliklerimiz olabilir, o eksikleri gidermek içinde çalışıyoruz. İnşallah kısa zamanda da bunları gidereceğiz. Görüşmelerimize devam ediyoruz. Büyükşehir Engelli Basketbol takımımız var. Ve çok başarılılar. Bizde üzerimize düşen desteği veriyoruz. Engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarına öncelik vereceğiz” şeklinde konuştu.

Balıkesir Valis Mustafa Yaman ise, “Önceden engelli kardeşlerimiz saklanır, engelleri söylenilmezdi. Hükümetimiz engelliler için her türlü desteği vermekte. Topluma kazanılmaları ve onları için alınan tedbirler ve desteklerle her zaman yanlarındayız. Ben başkanlarımızı ve idareci arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Bocce Spor Kulübü sporlarını tanıtmak için kısa bir maç yaptı. Maçın ardından Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Emniyet Müdürü Ferudun Boz ve AK Parti Balıkesir İl Başkanı Dinçer Orkan engelli sporcular birlikte Bocce oynadılar. Maçın sonunda ihtiyaç sahibi engellilere araçları teslim edildi.

Etkinlik kapsamında kendi yazdığı şiir kitabını imzalayan Bekir Yavuz Erşahin konuklar tarafından beğeniyle takip edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur imzalı kitabı alırken, tebrik ederek içinden kısa bir şiir okudu.

HABER: HAYATİ KARAKURT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.