Balıkesir Merhaba Gazetesi

Erkek Adam Depresyona mı girer?

Erkek Adam Depresyona mı girer?
27 Eylül 2014 - 0:01

Genel

erkekçe

 

Depresyon çok yaygın bir hastalık olmasına rağmen genellikle halk arasında sadece moral bozukluğu ve stres olarak geçiştirilir. Oysa bilinmesi gereken konu hayatınızı tümden etkilediği ve ciddi bir hastalık olduğudur. Mutsuz olmak ve moral bozukluğu herkesin genellikle hissettiği geçici bir sorunken, depresyon ise belli bir zaman ve süreçte sorunların hissedilmesidir.
Depresyon, mutsuz ruh hali, ilgi ve zevk kaybı, suçluluk veya düşük öz güven, düzensiz uyku, iştah bozuklukları, düşük enerji ve zayıf konsantrasyon vb. sorunları yaşamaya neden olan yaygın bir ruhsal hastalıktır.
Depresyon bir fiziksel hastalık-sorun sonucunda oluşabilir fakat genellikle çocukluk dönemi sorunları, iş sorunları-işsizlik, ekonomik nedenler, ölüm, aile sorunları veya hayatınızdaki kötü deneyimler nedeniyle gelişebilir.
Erkeklerde depresyon farklı mıdır?
Depresyon belli bir şanslı kesim dışında, kadın olsun, erkek olsun her insanın hayatında bir defa da olsa yaşadığı bir hastalıktır. Fakat iyi haber depresyon her zaman tedavi edilebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.
Erkeklerde depresyon farklı değildir fakat gerek yetiştirilme şartlarımız gerek bu konuda yüklenen misyonumuz nedeniyle (erkek güçlüdür ve güçlü olmak zorundadır) bu tür sorunları ve hastalıkları gizlemeye çalışıyoruz. Ve sonuç olarak tedavi edilemeyen bir hastalıkla ve sorunlarla dolu bir yaşamı seçiyoruz. Daha fazla kronikleşen farklı sorunlara davetiye çıkarıyoruz. Konuşmuyoruz ve açılmıyoruz yani daha açık bir ifadeyle depresyon hiç erkekçe bir hastalık değil:) Ben deli miyim! Erkek adam depresyon mu olur? Olmaz değil mi? Neyin var abi ? Yok bir şeyim, kafam bozuk eee hadi içelim 🙂
Ve bu hastalık tedavi edilmediği sürece gelsin daha büyük sorunlar, gelsin alkol, gitsin uyuşturucu, bozuk iş yaşamı, iletişimsizlik, şiddet ve izole bir hayat…
Depresyon Belirtileri – Depresyonda mısınız?
Bu duyguları her gün veya gün içinde çok fazla yaşıyorsanız ve bu problem iki haftadan fazla sürüyorsa depresyonda olma ihtimaliniz çok kuvvetli mutlaka profesyonel yardım almalısınız.
Genel bir mutsuzluk hali
Her zaman endişeli bir ruh hali
Gün aşırı yorgunluk ve enerji kaybı
Kendine güvensizlik
Yaptığınız işlerden sıkılma ve zevk alamamak
Uyku problemleri
Konsantrasyon güçlüğü
Yakın arkadaş veya diğer insanların kaçınmak, toplumdan kaçınma – asosyallik
Çaresizlik ve umutsuzluk duyguları
İntihar ve ölüm hakkında düşünme
Suçluluk veya değersizlik duyguları çok güçlü
İştah kaybı
Cinsel dürtü ve / veya cinsel sorunlar
Fiziksel ağrıları
Sonuç olarak şunu söylemeliyiz ki; hastalık hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Hastalığın erkeği kadını olmaz ve mutlaka ciddiye alınmalıdır. Bu tür hastalıklar ve sorunlar hayatınızı, işinizi ve özellikle aile hayatınızı derinden etkiler. Eşinizi ve çocuklarınızı düşünün, mutlaka onları da üzecek şeyler yapabilirsiniz. Buna sebep vermeyin!
Alın elinize kağıdı kalemi, bir tarafta çayınız, güzel bir şekilde sorunlarınızı kağıda dökün. Ve sorunlarınızı tek tek yazdığınız kağıdınızla en yakın zamanda psikiyatrist – psikoloğa gidip, profesyonel yardım alın… (erkekmagazin.com)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.