Balıkesir Merhaba Gazetesi

Erkeklere meydan okuyor

Erkeklere meydan okuyor
31 Ekim 2014 - 0:06

Genel

Türkiye’nin, motokros ve süpermoto yarışlarındaki tek kız sporcusu Valimaki, zorlu pistlerde erkeklerle mücadele ediyor

Motokros ve süpermotoda elde ettiği başarılarla “demir atların prensesi” olarak tanınan kız sporcu Efnan Valimaki (14), bir yandan zorlu pistlerde erkeklerle yarışarak derece elde etmeye çalışırken diğer taraftan yurt içi ve dışında şampiyonluk hedefliyor. Valimaki,  yaptığı açıklamada, babasının Finlandiyalı, annesinin ise Türk olduğunu belirterek, Türkiye’de doğup büyüdüğünü söyledi.

Motor sporlarıyla 10 yaşından bu yana uğraştığını ifade eden Valimaki, toprak ve engelli pistlerde motokros, asfaltta ise süpermoto yarışlarına katıldığını anlattı.

Geçen yıl motokros ve süpermotoda erkeklerle yarışıp üçüncü olduğunu vurgulayan Valimaki, şunları kaydetti: “Toprakta da asfaltta da rakiplerim hep erkek. Motosiklet yarışlarının tek bayanıyım. 85 cc’de mücadele ediyorum. Bir bayan olarak erkeklerle yarışmak hem sevindirici hem de üzücü. Bu sporda daha fazla bayanı görmek daha iyi olurdu. Bu sporu bir erkek kadar bayanın da yapabileceğini göstermek güzel bir duygu. Motor sporlarını, yarışlarını seviyorum. Heyecanı ve adrenalini yüksek çok özel bir sporun içindeyim. Büyük keyif alarak yapıyorum.”

100 kilometre hızla metrelerce havaya yükseliyor

Valimaki, motokros yarışlarında zorlu pistlerde saatte 100 kilometre hıza kadar ulaştığını ve bazı durumlarda motosikletiyle metrelerce havalandığını dile getirdi. Sıçrarken büyük heyecan duyduğunu aktaran Valimaki, “İlk senemde İstanbul’da süpermoto yarışında kaza geçirdim ve bacağım kırıldı. Zor toparladım ama kendime güvenim geldi. Şimdi korkmadan yarışabiliyorum” dedi.
Bulgaristan ve Yunanistan’da Avrupa şampiyonalarında yarıştığı bilgisini veren Valimaki, “Ayak yarışlarında derecelerim oldu. Hedefim; bir bayan olarak Türkiye ve yurt dışında erkekleri geçerek şampiyon olmak. Ayrıca yarışlarda bir bayan kategorisi açılmasını ve onlarla yarışmayı çok istiyorum. Artık pistlerde tek bayan olarak kalmayayım” diye konuştu. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.