Balıkesir Merhaba Gazetesi

ERKEN TANI HAYAT KURTARIR

ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
08 Ekim 2014 - 0:49

Genel

08Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarından Op.Dr. Şule Turhan Demiralp rahim ağzı kanserini, korunma yollarını ve tedavi sürecini anlattı.
Dr. Şule Turhan Demiralp, rahim ağzı kanserinin tanımını ve nasıl korunması gerektiğini anlattı. “Rahim ağzı kanseri sıklık bakımından kadın üreme kanserleri açısından meme kanseri ve endometrium (rahim içi) kanserinden sonra 3’üncü sırada yer almaktadır. Bu kanserin nedeni çoğunlukla HPV virüsüdür. Erken tanının rahatlıkla konulabileceği bir kanser türüdür. Erken tanı konulursa, başarılı sonuca ulaşılabilir. Sürüntü tahlili, servikal biyopsi ve HPV virüs tarama testi ile erken tanı rahatlıkla konulabilir. Eğer sürüntü, biyopsi ve HPV tahlilleri negatif ise 5 yılda bir, kadınlar 65 yaşına kadar takip edilir. Rahim ağzı kanserinin en büyük etkeni HPV virüsü olduğu için korunma yolu da kişilere aşı yapılmasıdır. Özellikle 12-13 yaş grubundaki kız ve erkek çocuklara yapılması çok etkilidir. Şunu bilmekte yarar var ki,rahim ağzı kanseri etkeni HPV virüsü erkeklerde de penis kanserine yol açabilir” dedi .

TEDAVİ SÜRECİ
Op. Dr. Şule Turhan Demiralp tedavi sürecinin nasıl olacağını da söyledi. “ Kanserden önce, kanser öncesi bir dönem vardır. O dönem kanser hücreleri bazı testlerle saptanabiliyor. Bu dönemler CIN 1, CIN 2 ve CIN 3 diye adlandırılır. Sonuç CIN 1 ise herhangi bir şey yapmadan takip edilir. CIN 2 ve CIN 3 olan olgularda tedaviye yönelik cerrahi müdahale yapılıp parça alınır. Sonuca göre tedavi planlanır. HPV testi, sürüntü veya biyopsi ile eğer hastalığa yönelik bir şey bulunduğunda tedaviye başlanılır. Önemli olan hastalığı kanser öncesi dönemde saptamaktır. Bu dönemlerde saptanan vakalarda başarı tamdır. Kanser ilk dönemlerde saptanırsa, geniş cerrahi (operasyon), radyoterapi (ışın tedavisi) ya da kemoterapi(ilaç tedavisi) tek başına veya birlikte uygulanır. Uzun bir tedavi süreci vardır. Eğer hastalık invazyon döneminde(ileri dönemlerde) ise geniş bir cerrahi müdahale ve kemoterapi ve radyoterapi gerekebilir” dedi.
GEREKLİ BİLGİ
Kadınlar arasında en sık görülen 3’ncü Kanser türü olan rahim ağzı kanseri yüzünden, dünyada her 2 Dakikada 1 kadın hayatını kaybediyor.Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs’ün (HPV) belirli tiplerinden kaynaklanır. Hem kadınları, hem de erkekleri etkileyen yaygın bir virüs olan HPV’nin, vücudu etkileyebilen 100’den fazla tipi var.Bu tiplerin çoğu, (örneğin ellerde ve ayaklarda görülen yaygın siğillere neden olan tipler) nispeten zararsızdır. Bazı HPV tipleri genital bölgeyi etkileyebilir ve rahim ağzı kanserine, Anormal servikal hücrelere, genital siğillere, diğer kanser türlerine ve hastalıklara yol açabilir.Bu durumların gelişmesini önlemeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca fazla bilgi sahibi olmanız önemli.Serviks kanseri özellikle az gelişmiş ükelerde en çok ölüme neden olan kadın genital kanserlerinin başında yer almaktadır.ABD ‘de meme,kalın bağırsak , yumurtalık ve endometrium kanserinden sonra en çok görülen kanserdir. lkemizde ise en çok görülen kanserler arasında 7.sırayı almaktadır. Değişik yönleriyle kadın genital kanserlerinin en çok tartışılanlarındandır ;Dökülen hücrelerin mikroskopik olarak incelenmesine (eksfoliyatif sitoloji) dayanan pap-test taramaları ile kanser öncüsü hastalık düzeyinde yakalanıp tedavi edilebilir
BELİRTİLER:
Kanserlerde belirtiler ortaya çıktıktan sonra, genellikle hastalık basit tedavilerle düzelme sınırlarını aşmıştır.Genellikle kanser oluşmadan yıllar öncesinde bazı öncül hastalık aşamasında yakalanıp kolayca tedavi edilebilen rahim ağzı kanserinde ,belirtisiz olan bu dönemin tespiti daha önemlidir.
En klasik belirti tüm kadın genital kanserlerinde olduğu gibi vajinal kanamadır.Cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan kanamaların rahim ağzı kanserinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı gösterilmelidir.Diğer önemli belirti klasik olarak et Suyu şeklinde akıntıdır.Ancak kanlı bir akıntı olmasa da her türlü uzun süreli akıntı rahim ağzı,rahim ,tüp ve vajina kanseri açısından araştırılmalıdır.
HABER: HAYATİ KARAKURT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.