Balıkesir Merhaba Gazetesi

ERKEN TANININ MERKEZİ KETEM

ERKEN TANININ MERKEZİ KETEM
09 Ekim 2014 - 0:07

Genel

tabıp

 

Balıkesir Tabip Odası 1–31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı  nedeni ile duyarlılığı arttırma ve erken tanının önemi üzerine bir bilgilendirme yaptı.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin “1960’lı yıllarda 20 kadında bir görülen meme kanseri günümüzde 8 kadında bire düşmektedir. Halkın bilinçlenmesi önem arz ediyor diyerek, erken tanı ile yaşam sürelerini uzatma konusunda duyarlı olup, kaliteli yaşam için toplum yararına çalışmalar yapmakla görevliyiz”‘ dedi.

Toplantıda 10 yıldır yaptığı başarılı meme kanseri tanı ve çalışmaları konusunda uzman olan KETEM Sorumlusu Genel Cerrah Uzmanı Dr. Erdal Ünal ise risk faktörleri ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi. Uzman Ünal’ Balıkesir Devlet Hastanesi (KETEM) Kanser Erken Teşhis Tanıma Merkezi olarak yaptığımız çalışmalarımız var. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Erken tanı diğer türlerde olduğu gibi yaşam süresinin uzamasına neden olan en önemli faktör. Kanser Erken Teşhis Tanıma Merkezi erken tanı için açılmıştır. İlk açılan merkezlerden biridir. Toplum yararına yaptığı meme kanseri tarama çalışmaları ile Sağlık Bakanlığının da örnek olarak gösterdiği merkezlerden bir tanesidir’ dedi.

KADINLAR MAMOGRAFİ ÇEKTİRSİN

Ünal “Balıkesir Devlet Hastanesinde 3 kadın doktorumuzla birlikte meme muayenesi hizmeti ve Maket üzerinde bilgilendirmeler yapılıyor. Merkezimizde, Kadınlara kendi meme muayenelerinin nasıl yapacakları gösteriliyor. Meme kanseri ile ilgili olarak özellikle 40 yaş sonrasında mutlaka mamografi çekilmesi tavsiye edilmekte. İlimiz ve çevrelerinde bir kez bile mamografi çektirmemiş olanların varlığı düşünülerek en kısa sürede Balıkesir Devlet Hastanesi bünyesindeki KETEM Merkezine başvurmalarını istiyoruz” yorumunu yaptı.

 RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT

KETEM Sorumlusu Genel Cerrah Uzmanı Dr. Erdal Ünal konuşmasının devamında risk faktörlerine de değindi: Mamografi çekilmesi meme kanseri tanımında çok önemli bir faktördür. Meme kanseri konusunda risk taşıyanlar yakın ailesinde meme kanseri teşhisi konan, erken adet görmüş (13 yaş öncesi) ve 55 yaş sonrası adetten kesilen, 10 yıldır doğum kontrol hapı,hormon ilaçları kullananlar,gençlik yıllarında belirli nedenlerle ışınlama gören  ve hiç doğum yapmayarak çocuk emzirmemiş olan bayanlarımız risk altında. Son olarak belirtmek isterim ki; bayanlar 30’lu yaşlardan sonra meme muayenelerini yaptırsınlar ve mamografi çektirerek erken tanı şansını yakalasınlar. KETEM Merkezi olarak konuyu gündeme taşıyarak toplum yararına yaptığı bu çalışma ve açıklama için teşekkür ediyorum.  HABER: KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.